Kdy budou zrušeny datové limity?

Dneska mě potěšil Volný, když mi od nich přišel mail, že (asi jen na tento měsíc) zvyšuje datový limit.

Protože jsem si minulý měsíc nechal zvýšit limit z pěti giga na deset (bezplatně), myslel jsem, že mi to bude stačit. Ale ono né. 🙂 Už teď mám asi osm vyčerpaných. No a dnes zvýšení na patnáct. Sice jenom na tento měsíc, ale stejně mě napadá, kdy budou limity zrušeny úplně. Viditelně není technický problém, a kdyby se zvedla vlna stahovačů, tak by to snad asi šlo technicky vyřešit nebo omezit individuálně. Je mi jasné, že existuje riziko přetížení sítí, ale po pravdě řečeno – kolik procent lidí je schopných mít provoz více než pět giga za měsíc? Spousta z uživatelů prostě jenom brouzdá, tu a tam něco stáhne a pošle. Těch, kteří sedí u netu a aktivně tahají, přece nemůže být většina – těch několik procent extrémistů se dá zvládnout nebo rozpustit ve statistice.

Proto si myslím, že ta doba, kdy limit bude zrušen nebo bude symbolický (např. 20 GB měsíčně, což je pro mě vlastně totéž) se blíží. Otázkou zůstává, co vlastně stahovat, myslím tedy „co stahovat legálně“. Pár pokusů prodávat hudbu a filmy zatím český internet nějak do úzkých nepřivádí. A 700 MB na jeden film dneska není hodnota, která by byla v tomto ohledu „nebezpečná“. Takže dokud tu není „široký“ obsah pro masy, riziko technických problémů v důsledku masivního stahování je nízké. Ne všichni jsou Ivan. A vlastně ani on zas takový extrém není…

Podobné čtení

Opět drobné změny na blogu Rozhodl jsem se ukončit softwarový blog Technologická přestávka,...který byl určitým pokusem. Našel si své čtenáře, což mě těší. Následovat...bude další pokus - jejich přesun sem, do sekce věnované Linuxu. Pokusím se vytvořit na...E-Ottovi sekci věnovanou softwaru, a to tak, aby neprudila čtenáře, které tato...tématika nezajímá. V RSS bude vše, ale na titulce budou jen nesoftwarové...příspěvky. Stále testuji, zkouším, hledám, nacházím a potřebuji software. Nikam...to nepíšu, ale chci. Takže to budou spíše štěky, ale myslím, že k věci. Znáte...nějaký dobrý český blog o open source?
Proběhlo: 23.11. – Seminář na Technické univ... V pondělí jsem byl v Liberci a...mám zas zážitků plnou kapsu. Tak čti, kdo jsi zvědavý, myslím, že je škoda...nenapsat, spousta informací může být zajímavá i pro ostatní. Například, že Času...Dost (ČD) někdy umí fungovat bez komplikací. Vstal jsem po polospánku ve čtyři...hodiny, 5:22 mi jel vlak.

1 komentář u “Kdy budou zrušeny datové limity?”

  1. Takže to určitě nebude jenom na jeden měsíc… Už je to tady, konkurenční boj. Zrovna když jsem chtěl vložit do komentářů tento link, začal zvonit telefon. Hádejte, kdo volal. Jasně, Volný. S tím, že mi navrhují zvýšení limitu na 15 GB, snížení paušálu na 700něco a prodloužení smlouvy o jeden rok. Není to pěkné? Je to pěkné…

Komentáře nejsou povoleny.

Pin It on Pinterest