Běžte taky do divadla – Zahradní slavnost Václava Havla ve Slezském divadle v Opavě

Včera jsme zahájili (doufám, že bohatou) divadelní sezónu první návštěvou. Slezské divadlo v Opavě se ke dvacátému výročí nabytí svobody rozhodlo uvést hru Václava Havla, která podle kritiků patří mezi první kusy absurdního dramatu v české tvorbě. Zahradní slavnost.

Havla jsem samozřejmě bral jako prezidenta a protože jsme se o něm ve škole učili víceméně formálně, bral jsem ho spíš jako takydramatika – ostatně asi jako většina národa. I ti, kteří ho mají v oblibě, jeho tvorbu zřejmě moc neznají. Ono není odkud. Ačkoliv jsme na střední škole do divadel jezdili, nepamatuju si, že by si některé trouflo nasadit hru prezidenta republiky. A čtěte divadlo z knížek, že. :-/ No zkrátka znám to spíše teoreticky, tohle bylo moje první setkání s Havlovou hrou na scéně.

Na začátku nás do Opavy pozdravil a poděkoval za uvedení: „Váš.. [dramatická pauza] .. Havel.“ „Vašek,“ ozvalo se z hlediště. Měli jsme jakési dojmy, které se občas městem nesou – prostě někomu se hra nelíbí a než tam jdete, dozvíte se, že něco nemusí být úplně v pořádku. Ne vždy je to pravda. Zažil jsem slabá představení „bez varování“, ale také skvělé zážitky (taky bez „varování“). V tomto případě jsme měli povědomí o tom, že to prý zas tak úplně skvělé není. hra je nově nastudovaná, premiéra byla na začátku listopadu.

Výtka ale jednoznačně letí směrem  k divákům – divadlo bylo poloprázdné, bohužel. Hra byla výborná, nastudování se nám líbilo a ke kvalitě nemám žádné připomínky. Hráli nejen osvědčení a oblíbení  herci: Kostas Zerdaloglu, Hana Vaňková, čímdál lepší Jakub Stránský a také perfektní, ale neznámý – tak trochu lidský – Michal Stalmach. (Nevím, kde se vzal, viděl jsem ho myslím poprvé, ale je to výrazná tvář.)

Rodina Pludkova: Zerdaloglu, Stránský, Vaňková
Rodina Pludkova: Zerdaloglu, Stránský, Vaňková (Zdroj https://www.divadlo-opava.cz/vaclav-havel-zahradni-slavnost/)

O co zhruba jde. Hugo Pludek se podle rodičů nevěnuje své budoucnosti, což by měl. Jako příslušník střední třídy má podle otcovy teorie budoucnost v podstatě zajištěnu, ale přesto je nutné najít si dobré místo. (Jediné riziko hrozí v případě, že by dorazili Japonci, kteří střední třídu nemají a vytěsnili by ji, takže by po ní ani pes neštěkl.) Ve výběru místa má Hugovi pomoct otcův kamarád z mládí, kterého pozvali na návštěvu. Ten ovšem vůbec nedorazí (je to takové čekání na Godota), protože je na zahradní slavnosti Zahajovačské služby a Likvidačního úřadu. Tam tedy rodiče vyšlou Huga.

Ve společnosti byrokratů zakládajících si na frázích a administrativě si Hugo velmi rychle najdou svou pozici a díky schopnosti přejímat prázdné fráze velmi rychle stoupá po kariérním žebříčku. „A není to příliš formální norma? -Ne! To je normální forma!“ Děj nabývá na absurditě, je založen na úřednické komunikaci, které má i v demokratickém systému příznak jisté úchylnosti – natožpak v systému totalitním. Dneska se můžeme pochechtávat, ale bojácnost a strach čišící z některých promluv byl před více než dvaceti lety až příliš normální. Nevyhrát, ale neprohrát. Nebo trochu vyhrát a trochu prohrát? Hamlet říkal „Být, či nebýt“, Hugo říká „Někdy trochu být a někdy trochu nebýt; pokud chce člověk být, musí někdy taky nebýt.“ Plichta, hlavně nemít názor, nebo ano? Že? Ne, nebo ano?“ Hraje šachy sám se sebou – vždy vyhraje, i když vždy taky prohraje.  Má to ošéfovaný. Zmrd. A daří se mu.

V divadle chyběla divácká atmoška, bylo prostě málo lidí. Škoda. Ale rozhodně to stojí za to – a hlášek je tam dost, až mě překvapily různé konotace, které mi dosud zůstávaly ukryté. Nemůžu si pomoct, vidím jasnou souvislost s Cimrmany – oni to brali hákem, zveličováním, ironií, Havel to bere v rámci žánru vážně. Je mi jasné, že jsou to stejné prostředky s podobným záměrem. Nenapadlo by mě ale, že to mají Cimrmani až tak promakané. Opravdu si myslím, že to vůbec není lidová zábava, ale velmi promyšlené profidivadlo s prvky nejen absurdního dramatu.

Ředitel zahajovačské služby tluče špačky
Ředitel zahajovačské služby tluče špačky (Zdroj https://www.divadlo-opava.cz/vaclav-havel-zahradni-slavnost/)

Jinými prostředky totiž říkají totéž: „Kouříme? Ne!“ (Havel) – „Máme radost? Máme!“ (JdC). Neuvěřitelně dlouhé recitování stupidních bezobsažných souvětí (Havel) – podrobná předpověď počasí s citováním hodnot tlaku v nížinách a nad mořem (JdC). Dvě různé promluvy propletené do sebe tak, že každá vyplňuje pauzy té druhé – u Havla je to pošťačka, která čte bez hacku a carek telegramy, ale vkládá do toho normální řečí záznam komunikace a svádění, které se tam „nějak dostaly“ na poště při zápisu. U Cimrmanů je tento prostředek použitý třeba v Lijavci, kde si správcová „mezi řečí“ vrchního inspektora všech starobinců stěžuje, že ji posílají pro jídlo postupně, nikoliv naráz.

Ok, uzavřu to, dalo by se o tom spíše kecat než psát. Běžte na Havla – divadlo vola! Tedy – divadlo volá! 🙂

Podobné čtení

Neptejte se úřadu „proč“, požadujte vy... Něco vás štve, chcete znát důvod, proč tomu tak je nebo není, tak se nějakým...způsobem zeptáte zodpovědného úřadu. Může se to týkat tiskové zprávy nebo...třeba veřejných záchodů. Neptejte se ale "proč", i když je to jediná otázka,...kterou máte na jazyku. Úředník tímto způsobem neuvažuje, myslí v kontextu zákonů...a nařízení a tam na "proč" není místo.
Na železničních přejezdech fakt není vidět –... Občas to člověk od inspektorů slyší ve zprávách a...čte v novinách, ale není nad vlastní zážitek. Na frekventovaném dvojpřejezdu z...Opavy na Hradec nad Moravicí, což je mmj. cesta k dálnici, není vidět skoro nic,...zejména ne vlak přijíždějící z Otic. Útěchou možná budiž to, že je to jen...lokální dráha a vzhledem k frekvenci nehod zde vlaky jezdí kroksunkrokem. Ale...stejně.

4 komentáře u „Běžte taky do divadla – Zahradní slavnost Václava Havla ve Slezském divadle v Opavě“

  1. To jsem zvědav, kolik se vydá geeků do divadla 😉

    Na druhou stranu – musím přiznat, že jsem o tom uvažoval. Když jedu ráno tramvají do práce, jedu tak cca kolem 6 divadel. Programu ale nerozumím… 😉

  2. @lzap -To fakt nepíšu pro geeky 😉 I když bude fajn, pokud je tohle pošle mezi lidi… Divadlo máš pod nosem v OL, až přijedeš. A vůbec není špatné, co člověk slyší…

    @Leo – dík, opraveno

  3. Byl jsem. A nebylo to vůbec špatné. V lednu se tuším ještě dvakrát hraje. V předplatném to bylo místo Rigoletta, moc mi to nevadilo : )

Komentáře nejsou povoleny.