Pracovně v Berlíně

Dostal jsem šanci. Tedy nejen já, ale hlavně Liberix. Dostali jsme nabídku účastnit se porady lidí z několika evropských zemí, kteří realizují projekty z různých grantových programů. Ačkoliv lze najít mnoho argumentů, proč jsou „evropské peníze“ špatné, faktem je, že jsou klíčové pro mnoho organizací. A když se chce, mohou vzniknout věci, které mají význam.

A ono se chce

Možná díky tomu, že umím německy a jmenuju se Ott, jsem si ihned prozuměl s německými kolegy z organizace OpenSaar, kteří připravují projekt FOSS-Mentor a House of open source. A pokud vše půjde dobře, bude Liberix přizván k realizaci.

FOSS-Mentor by mělo být poradenské centrum pro firmy či úřady, které potřebují analyzovat situaci a zvážit nasazení open source nástrojů. V Německu je tato poptávka vysoká a zatím se ji daří uspokojovat jen částečně. Až se projekt rozjede, bude možné jej přenést do jiných zemí (podprogram Transfer of inovation) – včetně České republiky.

House of open source symbolizuje souhrnnou nabídku open source technologií pro business procesy – CRM, ERP, BI, B2B nástroje, různé -flow apod. Tedy žádný Thunderbird nebo OpenOffice.org, nýbrž vyšší liga. Nepůjde o vývoj, ale komplexní nabídku informací – informační servis a konzultace. (Jen doufám, že se vytvoří poptávka a že to bude nějaké firmy zajímat, potenciál je tam velký.)

Třetí projekt by mohl být časově nejblíž – celoevropský systém pro certifikaci dovedností v OpenOffice.org, ne nepodobný INGOTu, kde se již angažujeme. Od něj si také slibuju mnohé, ale stejně jako u všech ostatních platí, že to je záměr – nic z toho zatím není schváleno. Ale pracuje se na tom.

Kromě práce jsme taky byli v turecké restauraci a trochu jsme prošli centrum (měrou odpovídající konci ledna). Ale jinak to bylo pracovní. Praha už – zdá se – nebude stačit…

Podobné čtení

Opava – stylová fotka do soutěže Publikováno přes Flickr.com. Opava, originally uploaded...by plastique. Aspoň myslím, že...má styl. 🙂 Mandriva, výrobce Mandriva Linuxu, vyhlásila...soutěž. Lidi mají posílat přes službu Flickr fotky. Bude vybráno deset...obrázků, které budou zařazeny jako pozadí do nového vydání Mandriva Linux 2010,...jež vyjde za pár týdnů.
Křupavý víkend: pátek až pondělí

Na víkend byla domluvená akce v Olomouci. Abysme se ale nechovali nekulturně, navrhl Ivan už předem, že by to chtělo nějakou...kultůůůru.