Přednášky Nebezpečný internet opět pokračují, tentokrát v Brně

Loni v Karviné proběhla série seminářů, které iniciovala karvinská Policie, konkrétně Lukáš Jelínek*. O téma „rizika na netu a jak se jim bránit“ byl zájem i jinde, konkrétně řečeno v Brně.  Zdejší Středisko služeb školám projevilo o přednášku zájem a nabídlo ji „svým“ školám. Včera proběhla první přednáška v režii Liberixu.

Děkuji Lukáši Jelínkovi za nápad, rozvíjíme jej v Liberixu dále. Součástí je film Seznam se bezpečně, povídání o tom, jak internet funguje, co nabízí za služby, stránky – a také nebezpečí a hrozby. V druhé části se snažím vysvětlit, proč je lepší používat legální software, vysvětluji licence a uvádím příklady, co je správné a co ne. Na závěr nechybí soutěž-kvíz o tužky, bloky, CD Ubuntu (příště bych chtěl zkusit jiný systém, ale nejprve musím otestovat, zda bude live CD česky).

Přednáška Nebezpečný internet v Brně

Včera jsem měl premiéru před padesáti šesťáky z Bakalky, příští dvě akce navštíví starší žáci. Aspoň doufám. 🙂 Je to přece jen záhul, jako vždy nefungoval pečlivě připravený mikrofon a už jsem trochu z kondice, co se hlasu týče. Potěšilo mě, že slovo „linux“ děti znají (není se co divit) a že větší zkušenosti měly holky. Kluci zamrzli u herních konzolí. Třeba se to v pozdějším věku změní.

Máte někdo nějaké dobře míněné rady, případně nabídku spolupráce či jiné pomoci? Nebráním se, když tam se mnou někde půjde, nechci to dělat sám – rád bych měl někoho do party.

Nebezpečný internet v Brně - Ott opět za katedrou 😉

* Lukáš Jelínek – nejde o autora linuxových článků, shoda jmen.

Podobné čtení

Písma v Linuxu Písma v Linuxu byla kdysi velkým problémem. Dneska je situace lepší, ale po pravdě...řečeno to má do ideálu pořád daleko. Jak to tedy mám vyřešené na notebooku?...AKTUALIZOVÁNO.
Jak přidat odkládací oddíl (swap) do běžícího syst... Odkládací oddíl je vyhrazené místo na disku, kam jádro operačního systému...odkládá data, když zaplní fyzickou paměť RAM. "Jádrem" samozřejmě myslím Linux a..."operačním systémem" linuxovou distribuci. Odkládací oddíl neboli swap je vytvořen...při instalaci systému podobně, jako je vytvořen oddíl pro systém nebo uživatelská...data.

2 komentáře u “Přednášky Nebezpečný internet opět pokračují, tentokrát v Brně

 1. Jako učiteli se mi program líbil. A sám jsem byl příjemně překvapený aktivitou a mírou znalostí některých mých „šestaček“. Jen předváděný film mi připadal příliš dlouhý v poměru k celkové délce akce. Prostě zabral mnoho času, který by se mohl věnovat hlubšímu a osobnějšímu rozboru problematiky. Sledoval jsem obličeje některých žaček a viděl jsem v nich, že prezentované záběry jsou pro ně opravdu drsné a že se s tak otevřeně podávanými problémy setkávají poprvé. I když se v hodinách o kyberšikaně a rizicích také bavíme.
  Problém bych možná viděl v tom, že s uvedeným filmem objíždějí školy i jiné organizace. Třeba naši sedmáci a deváťáci jej již viděli. Takže při příštím plánování podobné akce je třeba zjistit, jestli se obsah nekryje s jiným preventivním programem a případně film vypustit a změřit se více na problematiku licencí, legálnosti SW a pod.

 2. Ten film je volně dostupný, takže ho může použít kdokoliv, nevidím to jako problém. Není v našich silách zjistit, jestli ho žáci už neviděli. Nevěděl jsem ani, které školy přijdou, natož abych věděl, které ročníky. Navíc aktivní v tomto byly školy (my jsme přednášku nabídli SSŠ), mnohé z nich odmítly. Pokud ho žáci viděli, je to vlastně v pořádku, znamená to, že jsou poučení a že je tady naše práce zbytečná. Můžeme aktivity přesunout do jiného kraje. Smyslem je, aby co nejvíce dětí vědělo, že jsou rizika a že se jim mohou bránit. Nejde o soutěž s jinými organizacemi – je mi jasné, že jich je víc. Přesto zájem naši přednášku existuje.

  Film by mohl být kratší asi o deset minut, ale má celistvý scénář, předčasné ukončení by podle mě zničilo celkový dojem. Jiný film neznám a myslím, že jich moc nebude. Prostě bereme, co je – ale nestěžuju si, považuju to za dobrý materiál.

  Přemýšlel jsem, jestli ten začátek není moc drsný, pro šesťáky. Jenže – v tom věku už znají minimálně základy sexuality a přijdou mi nejohroženější. Takže si myslím, že je to sice drsné, ale velmi účelné.

  Přednáška byla zaměřena na rizika internetu, licence a software je téma, kterého se nechci vzdát, proto jej tam zařazuji. Ale měl jsem pocit, že zrovna tohle nebyla ta část, která SSŠ zaujala. Zájem byl právě o hrozby internetu a jak se jim bránit.

  Ale spolupráce nekončí, jak jsme se bavili i my dva. SSŠ má zájem o nabídku dalších přednášek nebo kurzů pro učitele. Takže připravíme něco dalšího, jiného. Co vlastně v této oblasti chybí a na co by školy své žáky poslaly? Co můžeme nabídnout?
  (Díky za spolupráci a za odezvu).

Komentáře nejsou povoleny.

Pin It on Pinterest