PCManFM – rychlý a inspirativní správce souborů nejen pro LXDE nebo Xfce

Mezi klasické správce souborů v Linuxu patří Nautilus (prostředí GNOME) nebo Dolphin (prostředí KDE4). Možná znáte také Thunar v prostředí Xfce a Midnight Commander pro textové prostředí. To ale není vše, v Linuxu máte na výběr další šikovné programy, které možná neznáte. Přečtěte si o nich.

PCManFM

Malý a velmi šikovný souborový manažer určený pro prostředí LXDE a inspirovaný Thunarem. Pracovní plocha je tvořena seznamem souborů a bočním panelem. Seznam souborů může být ikonový, s náhledy na obsah, kompaktní a detailní. Boční panel zobrazuje buď adresářovou strukturu, nebo místa (disky a záložky). Program dokáže připojit vzdálené složky pomocí protokolů ftp a ssh (nikoliv fish). Dokáže také spravovat výměnná média. Před časem jsem si ho oblíbil, když Thunar nepodporoval síťové protokoly.

Program najdete v mnoha distribucích. Na jeho stránkách najdete informaci, že autor plánuje jeho přepsání a že nová verze bude na konci roku 2009. Stránky jsou tedy zastaralé, ale program se vyvíjí, poslední verze 0.9.10 je z listopadu 2011. Před časem jsem ale autorovy záměry pochopil jinak, ohlašoval projekt PCMan-NG, možná ho ovlivnil vznik forku – viz dále.

Správce souborů PCManFM

PCManFM-Mod

Autor PCManFM (říká si PCMan) začal pracovat na jeho nové verzi, protože nebyl spokojen s vnitřní architekturou programu a protože nebylo možné splnit nové požadavky uživatelů. Úpravy ale začali provádět také další uživatelé a výsledkem je nový projekt SpaceFM. Jeho autorem je IgnorantGuru, bloger a vývojář. Mezistupněm ve vývoji je tedy verze PCManFM-Mod, která se v současnosti nachází ve zdrojích softwaru; ještě tam není SpaceFM.

PCManFM-Mod je jednodušší než PCManFM, neumí např. připojovat vzdálené disky. Souvisí to s tím, že část funkcí se přesunula do samostatné knihovny. Na druhou stranu přibyly uživatelské příkazy a opravy chyb.

 

Správce souborů PCManFM-Mod

 Toto je první článek, další budou následovat, souborových správců je tolik, až mě to samotného dojalo. 😎

Podobné čtení

Software pro kreativní umělce – hudba, video... Vždycky když objevím software, který nabízí něco, čeho neumím využít, je mi to...líto. Týká se to programování nebo třeba tvorby v oblasti grafiky či hudby. Umím...základní věci, ale nejsem kreativní člověk, který by dokázal využít potenciál...mnoha kvalitních aplikací. Je to případ také softwarového balíku Dream Studio,...který je určen právě tvůrčím lidem.
Pokročilé open source nástroje v organizaci: proje... v...minulém článku jsem psal o open-source nástrojích, které můžete mít v...podstatě ihned, používat je a vylepšit stávající situaci ve své organizaci. Ale...nestačí jen webové stránky a pošta, pokud je vás víc a komunikujete s klienty,...vyvstává potřeba organizovat, archivovat a třídit data. Pro každou oblast firemní...činnosti existují standardizované postupy a také patřičné softwarové nástroje....Některé uvedu v tomto článku.

Čtete seriál

Dočetli jste jeden díl seriálu Správci souborů. Tohle jsou další: