GIMP 2.8 – vše v jednom okně, shlukování vrstev a další novinky

Nová verze bitmapového editoru GIMP 2.8 obsahuje hlavní změnu v uživatelském rozhraní – práci v jednom okně. Vývojáři vyslyšeli uživatele, kterým se současný stav (více oken) z různých důvodů nelíbil. Tato vlastnost je nyní považována za stabilní. Další informace doplním později, oficiální oznámení ještě nevyšlo a ke stažení jsou jen zdrojové kódy.

Podobné čtení

Software pro neziskové organizace – jak stát... Už dlouho přemýšlím, proč není svobodný software používán v hojné míře tam,...kde by ho člověk (já tedy ano) čekal - ve třetím sektoru, kterému se zkresleně...říká neziskový. Nemyslím tím neziskovost, která bude zřejmě oběma přisuzována,...v obou případech vcelku neoprávněně. Myslím na volnost, nezávislost a...variabilitu.

Darktable má nový modul – světla a stíny, te... Já jsem tušil, že tam něco chybí, akorát jsem nevěděl, co to je. Mým fotkám furt...chyběla dynamická barevnost, kterou vidím na jiných fotkách. Pořád jsem to zkoušel...vytvořit a pořád se mi to nedařilo. Nepomohla změna kontrastu, úprava tonality,...barevné zóny... furt ty fotky byly ploché.

5 komentářů u „GIMP 2.8 – vše v jednom okně, shlukování vrstev a další novinky“

  1. To je moc dobrá zpráva. Konečně budu moct instalovat GIMP i lamám, které ale nechtějí utrácet za Photoshop. Pokud se nepletu, tak ke GIMPu je na síti spousta výukových materiálů, ne? Jen doufám, že se nestanou díky změně UI nepoužitelnými.

  2. Konečně pořádná změna k lepšímu. Na práci ve více oknech se sice dá zvyknout, ale ani po měsících používání mi to nepřišlo správné. Mám pocit, že jsem kdysi zkoušel nějakou modifikovanou verzi, která práci v jednom okně nabízela…ale nebylo to moc stabilní.

    GIMP mám rád. Dříve jsem ho používal k úpravě fotek, dneska ho otevírám už jen výjimečně. Ale i tak si myslím, že pro většinu uživatelů je to dostatečná náhrada za Photoshop.

  3. Gimp s jedním oknem je sice fajn věc, ale hlavně na menších monitorech se uplatní původní víceoknový režim. Zvykl jsem si na něj, protože používám separátní dialogy a je blbý, když se mi pokaždé zadokují. Takže špatné není ani jedno ani druhé, má to svoje přednosti i zápory, ale asi bych dal přednost původnímu vzhledu. Naštěstí je možnost volby 🙂

Komentáře nejsou povoleny.