Jak v Linuxu zpracovat fotky RAW a vytvořit JPG (Lightroom nebo Aperture jejich výrobci pro Linux nedodávají)

V Linuxu existuje několik programů pro nedestruktivní práci s fotkami RAW (z digitálních zrcadlovek). Oblíbil jsem si  Darktable.  Jeho klíčové funkce spočívají ve zpracování „formátu“ RAW (přesněji řečeno dat uložených do souboru, např. s příponou nef) a „vyvolání“ fotky ve formátu jpg.

Program pracuje v třech režimech: Prosvětlovací pult, Fotokomora a Snímání. V režimu Prosvětlovacího pultu se pracuje se soubory – lze je značkovat (hvězdičkami, barevnými značkami), odstraňovat, aplikovat na ně styly (uložené postupy) a štítky (program zvládá také správu sbírky), exportovat (do souborů, na web) atd.

Prosvětlovací pult, lighttable

V režimu Fotokomora se pracuje s vybraným snímkem. Program obsahuje desítky modulů, které jsou rozčleněny do několika sekcí: Aktivní, Oblíbené, Základní, Tóny, Barvy, Opravy a Efekty. Pomocí nich a mnohdy přednastavených hodnot se upravuje, vylepšuje či zachraňuje fotka. Ale ne, žertuju, špatný snímek program nezachrání. 🙂

Fotokomora, darkroom

Režim Snímání – tethering – jsem v praxi zatím zkoušel jen letmo. Jde o situaci, kdy připojíte fotoaparát a ovládáte jej přímo z programu. Exponovaný snímek tedy vidíte ihned.

Počet funkcí programu je úctyhodný a s každou novou verzí přibývají další. Bohužel nedokážu posoudit, jak moc se liší komerční programy firem Adobe a Apple, ale domnívám se, že Darktable rozhodně patří do party. A není jediný, existují další podobné nástroje, se kterými může linuxový fotograf pracovat.

Dobré světlo!

 

Podobné čtení

Větrné mlýny v okolí Opavy – Choltice a Hlav... Minulou sobotu jsme se vydali na krátký výlet za Opavu. Jeli jsme autem, šlo o takové...to "po obědě" mezi kafem a svačinou... 🙂 Jakože budem hned zpátky. Nakonec z toho bylo celé odpoledne a nečekaně se...povedlo - už proto, že se podařilo udělat pár pěkných fotek.
Letní dovolenou v Toskánsku doporučuje devět z des... Jezdí tam každý. Letos snad úplně všichni. I my jsme museli. Nikdo (v ČR) nám ale...nevěřil, že výlet do Toskánska jsme měli naplánovaný hodně dlouho a že nějaké...letní politické aférky na něj neměly vliv. A na jachtě jsme nebyli, protože ta ani...v plánu nebyla. V plánu bylo slunce, jídlo, flákání, čtení, trocha cestování a...jinak hlavně dovolená.