V nedávném článku jsem se zamýšlel nad tím, za co všechno vděčíme existenci kancelářského balíku OpenOffice.org, potažmo LibreOffice. Věnuji se jim postupně od roku 2003 a jsem přesvědčený, že jejich potenciál ještě nebyl objeven, natož aby se projevil. To všechno nás teprve čeká.
Spolupracuji s neziskovým Liberixem od roku 2009 a školení OpenOffice.org nebo LibreOffice či konference (třeba aktuálně konference o WordPressu) byly vždycky hlavní náplní naší činnosti. Pokračujeme v tom nadále, i když se podmínky a okolnosti mění. Již mnoho let máme v nabídce školení kancelářského balíku pro různé uživatelské skupiny – nejčastěji firmy nebo organizace a učitele.
Proč školení a komu je určeno?
- Myslíte si, že je LibreOffice nepoužitelný, protože je tam všechno jinak než – třeba – ve Wordu?
- Štve vás, že něco nejde nebo je výsledek jinačí, než potřebujete nebo očekáváte?
- Nevíte, jak vytvořit PDF, orámovat tabulku, vytvořit jednu stránku na šířku nebo mít obsah na začátku dokumentu?
- Tušíte, že to nějak jde, ale nevíte jak?
To jsou docela dobré důvody, proč se nechat proškolit. Mnou. Napsal jsem o LibreOffice knihu a sleduji ho a používám opravdu dlouho.
Školení je určeno zaměstnancům firem, organizací a učitelům, kteří se považují převážně za mírně až středně pokročilé a dokáží pracovat s nějakým kancelářským balíkem, ale tuší, že o některých věcech jim chybí informace.
Příklad školení LibreOffice 2016
V letošním červnu jsem v používání LibreOffice proškolil 20 IT správců Českých drah. Školení bylo dvoudenní, první den byl věnován Writeru, druhý Calcu.
Textový procesor LibreOffice Writer
- Ovládání programu a jeho uživatelské prostředí (nástrojové lišty, navigátor apod.),
- základní nastavení Writeru (ukládání, zálohování, jazykové nástroje a další),
- formátování textu s využitím stylů,
- odstavce a znaky (úprava vzhledu textu),
- stránky (záhlaví, zápatí, orientace stránek),
- vkládání obrázků a rámců a jejich úprava,
- vkládání tabulek do dokumentu a jejich formátování,
- vytváření obsahu dle kapitol, seznamu obrázků nebo tabulek,
- kontrola překlepů, automatické opravy při psaní, využití jazykových slovníků,
- ukládání a načítání souborů v různých formátech (docx, pdf a další),
- revize a komentáře jako nástroj pro spolupráci v týmu,
- práce se šablonami dokumentů (vytvoření, správa, změna),
- vybrané doplňky rozšiřující funkce Writeru.
Tabulkový kalkulátor LibreOffice Calc
- Ovládání programu a jeho uživatelské prostředí (nástrojové lišty, navigátor apod.),
- základní pojmy (buňka, list, sešit) a vzorce,
- formáty buněk a práce se vzorci, adresace buněk a oblastí,
- praktická práce s vybranými vzorci,
- práce s daty:
- hledání a nahrazování (regulární výrazy),
- řazení, filtrování,
- seskupování, souhrny, mezisoučty,
- vizuální formátování buněk, podmínky, styly,
- vkládání a úpravy různých typů grafů,
- export a import dat v různých formátech,
- vhodná rozšíření a jejich instalace, styly a jejich praktické využití.
Organizace a obsah školení
Takové školení je určeno zaměstnancům firem, organizací, úřadů nebo také učitelům. Mým cílem je, aby se účastníci naučili správně a efektivně program používat, aby u práce netrpěli a věděli, jak postupovat nebo jak dosáhnout určitého cíle. Případně plním dohodnuté zadání – školení domlouvám s vedoucím pracovníkem, který často stanoví základní charakter a obtížnost.
Jeden školicí den obsahuje v základu 360 minut přímého vzdělávání, plus přestávky dle dohody. Ideální je, když má každý účastník svůj počítač se spuštěným LibreOffice a prezentované postupy si může rovnou zkoušet. Většinou zadávám účastníkům úkoly a pomáhám jim s jejich řešením. Vznikají tak různé ukázkové dokumenty, při jejichž úpravách společně hledáme odpovědi na otázky nebo řešíme zapeklité situace.
Snažím se, aby účastníci skutečně sami pracovali a přemýšleli, nejde jen o pasivní poslech nějakých mouder. Upozorňuji na různé změny mezi verzemi (např. nedávno proběhla zásadní změna nabídek a má kniha tak bohužel není v tomto směru již aktuální), doporučuji postupy nebo dávám tipy na různé zlepšováky (typicky ovládání z klávesnice a chytré formátování dokumentu). Záleží mi také na tom, aby kurzisté pochopili přínos používání stylů – protože bez nich nefunguje vytváření rejstříků a obsahů, nejde měnit vzhled celých stránek a další věci. V tomto případě v sobě tedy nepopírám učitele a usiluji o dosažení tohoto didaktického cíle. 🙂
Více informací o školení a kontakt
Informace o školení vám poskytnu na adrese vlastimil.ott@liberix.cz nebo telefonu 778 140 250. Vždycky jde o individuální dohodu – upřesňuje se obsah, organizace školení, termíny a jiné okolnosti. Přijedu v podstatě kamkoliv v ČR a nebráním se ani SR.
Udělám maximum, abychom se dohodli a zatím to vždycky vyšlo. Jen musím na rovinu říct, že neškolím programování maker, programy Base a Draw, nabízím hlavně školení Writer a Calc, doplňkově Impress.
Kontakt
Vlastimil Ott
+420 778 140 250
vlastimil.ott@liberix.cz