Za tu dobu, co pracuji s WordPressem, jsem se „musel“ naučit spoustu věcí. Jsem tomu samozřejmě rád, protože díky různým tipům a zlepšovákům jsem pochopil, jak některé věci fungují pod povrchem. A taky se utvrzuju v tom, že otevřený kód je prostě boží věc. Podělím se s vámi o několik opravdu výborných tipů pro redakční systém WordPress.
Hlavním a skvělým zdrojem informací je Codex WordPressu – manuál pro běžné i pokročilé použití WordPressu (dále jen WP). Pokud potřebujete upravit systém podle svých představ, není třeba zasahovat do střev WordPressu, ony kolikrát stačí střeva šablony, abyste měli pocit zmaru. 🙂
Moderní šablona Twenty Ten
[box title=“Starší článek“ type=“warning“]Článek vznikl v roce 2011, dnes jsou aktuální jiné šablony. [/box]
Všechny současné možnosti šablon obsahuje aktuální „tovární“ šablona Twenty Ten, kterou uvidíte po instalaci WordPressu. Pokud kódujete nový vzhled, začněte od ní, velká většina volně dostupných témat je nejen špatně napsaná, ale hlavně zastaralá. Šablona 2010 je skvělá, protože
- je univerzálně přijatelná pro čtenáře – není úplně krásná, ale je prostě tak akorát pěkná, aby neurazila
- je naprosto perfektní, co se čitelnosti a ovladatelnosti týče (kdo by odolal 16pixelovému základnímu fontu?)
- používá neotřelé a nové techniky – nechci napsat „programování“, protože to jako neprogramátor nepoznám, pojmenujme to „techniky návrhu“
- je dokumentovaná (!!)
- je propracovaná a komplexní – používá snad vše, co je možné použít, a to zejména z toho důvodu, aby ji kodéři používali, když píší svou šablonu (a nepoužívali starý kód)
- demonstruje možnosti aktuální verze WordPressu.
Nechci recenzovat šablonu, to by nikdo nečetl. 😉 Jen chci doporučit všem, kdo upravují tu svou, aby si jako vzor vzali tuhle a začali kódovat na ní. Staré šablony vám přidají práci, protože nový WP má taky nové vlastnosti – a 2010 je všechny podporuje.
Widgety jsou vlastně bloky informací
Widgety ve WordPressu lze umisťovat v redakci pouhým přetažením do oblasti pro widgety (Vzhled > Widgety). Může to být záhlaví, sloupec (nebo více sloupců jako v šabloně GeneratePress). Je to velmi praktické – styl práce drag’n’drop. Jenže si nemůžete nadefinovat, kde ty oblasti pro widgety budou. Nelze je nijak měnit. Takže pokud chcete widget v zápatí, musíte
- se smířit s tím, že to vaše šablona neumí
- najít šablonu, která to umí
- napsat si vlastní – v tomto případě začněte upravovat šablonu WordPressu, obsahuje asi šest oblastí pro widgety a pochopíte princip, jak si vytvořit své
Pluginy jsou zásuvné moduly
Widget je vytvořen díky tomu, že jej vytvoří nějaký nainstalovaný plugin. To technicky znamená, že plugin poskytuje redakčnímu systému (jádru) tyto funkce:
- nastavení pluginu v redakční části (pokud je to nutné) – např. počet vypisovaných položek
- samotné funkce widgetu, které zobrazují data/informace – např. seznam posledních fotek z vašeho účtu na Flickru
Kromě toho musí být vytvořen objekt widgetu a zaregistrován. Některé pluginy vytvářejí hooky – tzn. pověsí se na interní rutinu a „přemostí ji“ – změní její průběh. Typicky jde o hlavní rutinu jménem loop, do které některé pluginy vkládají data. Např. automaticky zobrazují štítky na konci obsahu.
Jenže když to chcete jinak a plugin nemá vyhovující nastavení, nebo neexistuje prostor pro widget, musíte si to zařídit sami. Mile mě překvapilo, jak dobře je WP napsaný a jak snadné to je i pro neprogramátora.
Těším se na další. Ono pracovat ve WP znamená pro zvídavého člověka se tohle všechno naučit, nebo aspoň vědět, kde to najít. Českých webů o WP je mrak. Bohužel se jedná většinou o buď již polomrtvé, nebo zcela mrtvé projekty pár nadšenců. Vznikají nové a nové. Je to k prdu. To, co děláš ty má smysl. Bohužel, pokud by člověk chtěl investovat čas do toho, co všechno ve WP lze, tak by to byl fulltime job. Nekonečná práce.
Dobrý den, asi se vyznáte ve wp lépe, než já. Jsem skoro lajk. Hledám někoho, kdo by poradil… díky za případnou odpověď. Vigato
Ano. Nebo ne? Co se ptáte?
Zdravím, chtěla bych se zeptat, jak se do wordpressu dá dát článek, jsem úplný začátečník, ale nějak mi to nejde, nikde v administraci po přihlášení nevidím záložku na vložení nebo úpravu článku, zkoušela jsem se už i víckrát zaregistrovat, ale stále stéjný problém, když se tam pokouším dostat přes přímý link na psaní článků, napíše mi to, že nemám dostatečné oprávnéní pro tuto stránku. Už vůbec nevím co s tím, díky tomuto problému nemůžu napsat článek na žádný web s pr články, budu ráda za každou radu. Díky
Jde o WordPress.com, nebo WordPress nainstalovaný na nějaké doméně? Asi nemáš dostatečná práva, správce stránek ti je bude muset přidělit. Na kterém webu to nejde, je tvůj, nebo jde o nějaké [cizí] stránky, kam chceš psát? Ty PR katalogy bývají často špatně ovladatelné. Univerzální rada zní: ptát se tam, kde je problém – já konkrétně poradit neumím, když ani nevím, o který web jde…
Jde přímo o takové ty katalogy s pr články, např: 1recenze atd. je jich dohromady asi 50, ale uplně u všech stéjný problém, tak nevím.
Potřebovala bych pomoct s instalací šablony do redakčního systému, já začátečník, jedná se mi hlavně o vložení nové šablony a poté jak mohu upravit bannery či obrázky (vzhled) webu ručně. Popř. zda mi někdo neporadí, kde mohu stáhnout jednoduché flash aplikace a nahrát si jen webovky. Děkuji 🙂
Šablony se instalují z administračního rozhraní – Vzhled > Šablony > Instalace šablon, konkrétně z adresy /wp-admin/theme-install.php. Jde o přístup do katalogu šablon, které jsou oficiálnou nabídkou vývojářů WP. Z toho vyplývá, že jsou přístupné každému, jsou tedy neoriginální, některé výrazně zastaralé a celkově nejsou moc atraktivní.
Lepší šablony lze získat na webu, nabídka je obrovská, a to včetně placených. Samozřejmě je také možnost upravit si stávající šablonu 2011 podle sebe. To jsem udělal já na tomto blogu a děláme to i v případě jiných webů (je to pracné a časově náročné). Takto získanou šablonu rozbal do adresáře themes a pak ji aktivuj v sekci Vzhled – viz výše.
K flash aplikacím se nedokážu vyjádřit, nevím, co tím myslíš a čeho chceš dosáhnout.
Pokud to působi složitě, zkus použít volně dostupné blogovací služby, typicky wordpress.com nebo blogger.com. Tam můžeš spoustu věcí vyřešit mnohem snáz.
Dobrý den,
dokážete říci, zda tuto konkrétní šablonu upravovat přímo v administraci WP nebo je potřeba něco předpřipravit již předem?? Tedy.. samozřejmě obsah v podobě fotografií 🙂 ale myslím na texty, menu a podobně…
zde demo šablony: https://www.flashmint.com/template-demo-3128.html
Předem mnohokrát děkuji za Vaši odpověď
Nevím, zvenku to poznat nejde a zdroják ke stažení nevidím.