Neměňte hostname!

Takový starý kozel a taková školácká chyba. Dobře mi tak.

Nějak jsem v návalu „úklidu“ v systému změnil původní název pro rozhraní lo, které musí být vždy localhost, na ubuntak. Samozřejmě natvrdo v /etc/hosts, žádné klikání:

127.0.0.1 ubuntak ubuntak
127.0.1.1 ubuntak

# The following lines are desirable for IPv6 capable hosts
::1     ip6-localhost ip6-loopback
fe00::0 ip6-localnet
ff00::0 ip6-mcastprefix
ff02::1 ip6-allnodes
ff02::2 ip6-allrouters
ff02::3 ip6-allhosts
192.168.1.100 opavak
192.168.1.33 ubuntak

Adresu 192.168.1.33 získávám z DHCP serveru, je to eth1. Nestačil jsem se po probuzení (notebooku) divit. Že jsou síťová rozhraní „down“, routovací tabulka žádná, mě ani moc nepřekvapilo, to už jsem zažil. Ale že v síťovém appletu na panelu není nic, jenom „lo“, to už mě zarazilo…

Jal jsem se teda sudovat, ale ejhle! Nešlo spustit sudo.

„Fajn,“ říkám si, „je třa resetnout, kdovíjak to má s těmi skripty, třeba změnu hostname nerozdýchal…“ Ostatně po probuzení to někdy dělá alotria. Tak jsem resetl … a bylo. 🙂 Samozřejmě to nepomohlo, zůstalo to ve stavu bez sítě a možnosti spustit sudo, aby se dalo hostname změnit. Dokonce ani nešel spustit applet pro správu sítě, ten vytuhl úplně. Hehe. Takže následovalo spuštění live Ubuntu (CD jsem dostal od Tomáše Hály náhodou v Praze, díky), oprava prvního záznamu v /etc/hostname, restart, zjištění, že je to málo, restart, oprava všech záznamů, restart, zjištění, že hostname musí být „ubuntu“, restart, oprava všeho na „ubuntu“, restart, konec.

Stálo mi to za to? Nestálo…

Podobné čtení

Elektronický Ott a LinuxEXPRES v anketě CZECH OPEN... No nevím, jakým řízením osudu, ale stalo...se: tento blog a dokonce i já figurujeme v anketě CZECH...OPEN SOURCE 2008, kterou vyhlašuje pravidelně Root. Tam se člověk dostane na požádání těch,...kteří ho tam chtějí dostat. Takže zřejmě někdo požádal. A bylo vás asi hodně...moc, jinak si to nedovedu vysvětlit. 🙂 Takže vám děkuji za první fázi - nestyďte...se dotáhnout to do konce a projevit své preference v tom nejdůležitějším -...celkovém hlasování. Nemusíte hlasovat pro mě (můžete), ale mohli byste hlasovat pro...LinuxEXPRES, který je nominován v kategorii Projekt. V sekci Akce můžete třeba vybrat...Open Workshop Olomouc, která nám dala hodně práce a snad se líbila. Firmu nechám na...vás, ale protože jste dobře vybrali v předchozích kategoriích, je volba jasná - QCM, s.r.o., která provozuje portál LinuxEXPRES a podílí se významnou měrou na...existenci české verze operačního systému Mandriva Linux. Za sebe i za všechny lidi...kolem LinuxEXPRESu děkuji, možná si myslíte, že to nemá smysl, ale nám to rozhodně...pomůže a potěší nás to.
Linuxové setkání v Ostravě Loni se v Ostravě konal Linux Meeting Ostrava, který se zatím bohužel pokračování...nedočkal. Až dosud - časy se mění.

1 komentář u “Neměňte hostname!”

  1. Ty seš ale tele :-)))) No napadá mě snad jen: IT HAPPENS TO THE BEST OF US.

Komentáře nejsou povoleny.

Pin It on Pinterest