Neměňte hostname!

Takový starý kozel a taková školácká chyba. Dobře mi tak.

Nějak jsem v návalu „úklidu“ v systému změnil původní název pro rozhraní lo, které musí být vždy localhost, na ubuntak. Samozřejmě natvrdo v /etc/hosts, žádné klikání:

127.0.0.1 ubuntak ubuntak
127.0.1.1 ubuntak

# The following lines are desirable for IPv6 capable hosts
::1     ip6-localhost ip6-loopback
fe00::0 ip6-localnet
ff00::0 ip6-mcastprefix
ff02::1 ip6-allnodes
ff02::2 ip6-allrouters
ff02::3 ip6-allhosts
192.168.1.100 opavak
192.168.1.33 ubuntak

Adresu 192.168.1.33 získávám z DHCP serveru, je to eth1. Nestačil jsem se po probuzení (notebooku) divit. Že jsou síťová rozhraní „down“, routovací tabulka žádná, mě ani moc nepřekvapilo, to už jsem zažil. Ale že v síťovém appletu na panelu není nic, jenom „lo“, to už mě zarazilo…

Jal jsem se teda sudovat, ale ejhle! Nešlo spustit sudo.

„Fajn,“ říkám si, „je třa resetnout, kdovíjak to má s těmi skripty, třeba změnu hostname nerozdýchal…“ Ostatně po probuzení to někdy dělá alotria. Tak jsem resetl … a bylo. 🙂 Samozřejmě to nepomohlo, zůstalo to ve stavu bez sítě a možnosti spustit sudo, aby se dalo hostname změnit. Dokonce ani nešel spustit applet pro správu sítě, ten vytuhl úplně. Hehe. Takže následovalo spuštění live Ubuntu (CD jsem dostal od Tomáše Hály náhodou v Praze, díky), oprava prvního záznamu v /etc/hostname, restart, zjištění, že je to málo, restart, oprava všech záznamů, restart, zjištění, že hostname musí být „ubuntu“, restart, oprava všeho na „ubuntu“, restart, konec.

Stálo mi to za to? Nestálo…

Podobné čtení

Intel Classmate PC Intel vytvořil konkurenci notebooku OLPC: Classmate PC je určen dětem, studentům,...učitelům, vychovatelům. Složení: Celeron-M 900 Mhz, 256 MB RAM, až 2 GB paměti...flash, dva USB porty, 7" LCD, wifi a vodě odolná klávesnice. V současnosti probíhá...jeho masová výroba(!), během příštích týdnů poputují první kusy do Brazílie, v...plánu je spolupráce s cca 30 zeměmi do konce roku 2007. Podle "místních zvyklostí"...na něm poběží některý ze tří systémů - jedním z nich bude upravená Mandriva....Via heise.de. Intel Classmate PC
Katalog CD a DVD pro KDE

Možná trochu nesrozumitelný název, ale úplně jednoduchý účel. Stále hledám...program pro katalogizaci médií, samozřejmě převážně CD a DVD. Požaduji od...takového nástroje, aby vytvořil databázi souborů, které jsou na médiu, společně s...podrobnými informacemi o nich.

1 komentář u „Neměňte hostname!“

  1. Ty seš ale tele :-)))) No napadá mě snad jen: IT HAPPENS TO THE BEST OF US.

Komentáře nejsou povoleny.