Kubuntu 6.10 a skrývání systémových adresářů

Někteří uživatelé nového Kubuntu jsou asi lehce zmatení, když zjistili hroznou věc. Nové Kubuntu (asi i běžné Ubuntu, nevím) skrývá všechny systémové adresáře kromě /home a /media.

Někde se spustila bouře (já dodávám, že pouze ve sklenici vody), jinde jsou lidé opravdu bezradní.

V létě jsem psal do LinuxEXPRESu článek o pokročilém nastavení GNOME (ano, použil jsem Ubuntu Dapper Drake). Proto vím, že Nautilus má vtipnou možnost, jak skrývat všechny možné soubory a adresáře. Prostě se do adresáře umístí soubor .hidden, jenž obsahuje seznam souborů a adresářů, které se mají skrývat. Je to velmi dobré a elegantní řešení.

Praktický význam ale dostává až nyní, kdy totéž podporuje i Konqueror a vlastně celá knihovna Qt (a GTK). Před uživatelem tak zůstávají vizuálně skryté adresáře, které nikdy nebude potřebovat. Opakuji: vizuálně! Pokud si otevřete konzoli a pracujete v Midnight Commanderu, o žádných skrytých adresářích se nedozvíte – MC tuto vlastnost nepodporuje. Samozřejmě standardně skrývá soubory (adr.) začínající tečkou, to je běžná vlastnost souborového systému. Takže nevidíte ani samotný soubor .hidden v kořenovém adresáři – pokud si nezapnete volbu Zobrazovat skryté soubory.

Pro nevěřící Tomáše:

 $ ls -a -1
celkem 112K
4,0K bin/
4,0K boot/
   0 cdrom
   0 dev/
4,0K etc/
   0 home/
4,0K initrd/
4,0K lib/
 48K lost+found/
4,0K media/
4,0K mnt/
4,0K opt/
   0 proc/
4,0K root/
4,0K sbin/
4,0K srv/
   0 sys/
4,0K tmp/
4,0K usr/
4,0K var/
   0 vmlinuz
4,0K ./
4,0K ../
   0 .hidden
   0 initrd.img
 $ cat .hidden
bin
boot
dev
etc
initrd
lib
lib32
lib64
emul
opt
proc
root
sbin
srv
sys
tmp
usr
var
initrd.img
vmlinuz
initrd.img.old
vmlinuz.old
mnt
cdrom
lost+found

Pokud si v kořenu vytvoříte vlastní adresář nebo soubor, bude vidět. Aby vidět nebyl (=v grafických aplikacích), musí buď začínat tečkou, nebo musí být uveden v souboru .hidden. Kouzelné. 🙂

Podobné čtení

Z repráků mi hraje… Lukáše zajímalo, jak "to dělám", že se mi v...Jabber klientu zobrazuje, co poslouchám za hudbu. je to snadné, páč používám KDE...aplikace, které jsou provázené.
Neměňte hostname! Takový starý kozel a taková školácká chyba. Dobře mi tak.