Novosedelské vinobraní

V sobotu 15. září se v mých rodných Novosedlech opět konala tradiční slavnost vinobraní spojená s akcí Den otevřených sklepů. Loni jsem neměl – blbec – foťák, letos už ale ano. V praxi to znamená, že získané peníze, se „obecně“ utratí za to, že davy lidí se navalí do sklepa, kde za bujarého veselí vypijou všechno, co teče a majitel neschová. Ale celé to má i vyšší cíle, kromě lidové zábavy: připomenutí tradic a vytvoření tradice nové. Show je založena na tezi, že drnholecký (snad se nepletu) baron (asi i tohle bude nadsázka) přijíždí spolu se svou chotí na kontrolu viničních tratí. Navštíví nejvýznamnější vinaře (v reálu zejména vinařství Foltýn, Vinařství Kovacs, Víno Marcinčák; další malopěstitelé).

Těm schválí, že mohou vyrábět víno, upozorní je, že nesmí vyrábět patoky, okoštuje burčák a svolí k lidové veselici. Načež se zpívá a tancuje a lid se veselí, že je jejich feudál takový lidumil, protože jim nezakazuje chlastat – co víc si přát.

Celé to večer vrcholilo ve sklepech u Marcinčáků (cimbálka) a Kovacsů (dechovka), kde se zpívalo, resp. tancovalo. (Podobnost s českou dechovkou není ani náhodná, tohle je něco jiného.) Vypilo se hodně vína a burčáku, snědlo hodně jídla a zřejmě se i hodně souložilo, protože chasa (tedy stárky a stárci) si to narozdíl od hodů, kdy musí makat, protože jde o čest dědiny, asi dost užila. 🙂 Prostě výborný víkend, v álejích zřejmě trochu nablito, jenže co člověk neobětuje pro tradice! 😀

Podobné čtení

Cestujte po světě pomocí panoramatických záběrů mě... Google si dal záležet, aby uživatelstvo nabylo dojmu, že jeho Google Earth a Google...Streetview je jedinečná a děsně nákladná technologie a že jen a pouze Google je...technicky a ekonomicky schopen dopravit vám na monitor nádherné prostorové fotky...města, kde jste v životě nebyli (nebo kde naopak žijete). Tak tomu se říká...marketing, milé děti. Existuje spousta jiných služeb (stránek, projektů), které...vás provedou světem, aniž byste museli zvednout zadek.
Proběhlo LinuxExpo 2009 Největší linuxová výstava a konference LinuxExpo probíhala ve...dnech 15. a 16. dubna 2009 v pražském hotelu Olympik Artemis. Účastnily se jí velké...i menší firmy, různé vývojové týmy, společnosti a samozřejmě fanoušci a...uživatelé Linuxu. Letos jsem kopal za Liberix, i když vlastně stále pod hlavičkou...LinuxEXPRESu.

Čtete seriál

Dočetli jste jeden díl seriálu Vinobraní. Tohle jsou další:

Fotografie k článku

K článku existuje více fotek. Prohlédněte si je v galerii.

2 komentáře u „Novosedelské vinobraní“

  1. Tož vinobraní jsem si samozřejmě po poslední akci nemohl nechat ujít 😀 Kurňa nějak mi to víno zachutnalo, tentokrát jsem toho stáhnul snad ještě více než posledně … no maras – co si budeme povídat 😀

Komentáře nejsou povoleny.