Už jsem tady několikrát psal o tom, že se mi na prostředí KDE líbí fakt, že jsou programy propojené a sdílejí stejná data, typicky by to mohla být data ze správce kontaktů (za papírových časů se mu říkalo adresář, dneska má to slovo v počítačovině jiný význam). Je paráda, když máte jeden zdroj, kam si z různých programů ukládáte data a v různých programech je pak můžete načítat. Zrada číhala jinde.
Velmi mě totiž zklamala jedna věc – nebyla to ani skutečnost, že se KDE 3.5 už dlouho nevyvíjí, ani to nebyla skutečnost, že KDE řady 4 nebylo v době vydání zralé (dnes už je, viz mé jiné články, třeba na LinuxEXPRESu). Bylo to něco, o čem jsem nečetl ani bajt – migrace, převod.
Nastavení KDE3 a KDE4
Data si převedl snad jeden program, který používám – Krusader? Nevím. Ostatní programy to nejenže neřešily, ale vývojáři udělali hodně pro to, aby to uživatelům co nejvíc zamotali. V KDE4 se dají používat programy určené pro KDE3 – jinak to nejde, takový K3b pořád ještě není přepsaný, Quanta zřejmě ani nebude. Na druhou stranu – pokud používáte KDE3, můžete si spustit programy určené pro KDE4. Narazíte v okamžiku, kdy budete změnit chtít písmo v editoru, asociace k příponám nebo upravit záložky.
Programy pro KDE3 ukládají svá nastavení v adresáři .kde, programy pro KDE4 v adresáři .kde4. A aby to bolelo, i když nepoužíváte KDE3, ale máte aplikace, jako je Quanta, která má z KDE3 jen velmi nezbytné drobnosti, není způsob, jak nastavit její vzhled nebo upravit písmo rozhraní. Nastavuje se totiž pomocí Ovládací centra KDE(3), které si musíte speciálně doinstalovat – pokud chcete jen KDE4, nemáte na výběr, taháte celé KDE3. A aby to bolelo ještě jednou, nastavení se ukládá do zmiňovaného .kde, takže sladit vzhled programů dá pěknou fušku – nové programy pomocí systemsettings, staré programy pomocí kcontrol, nezapomeňme na GTK programy… :-/
Jak převést data z KDE3 do KDE4 nikdo neřešil
No a data? Jsou uložená v $KDEHOME/share/apps, v případě správce kontaktů je to adresář kabc. Takže všechny kontakty jsem měl v .kde/share/apps/kabc – jenže to je historický relikt, používám nový KMail (a na něj napojené úložiště KAddressBooku), který ukládá data do .kde4/share/apps/. Fakt nevím, jestli mi KMail při prvním spuštění převedl kompletní poštu a kontakty, ale myslím že ne. Být neinformovaný uživatel, zuřím.
A i když jsem informovaný, pády KMailu byly v počátcích tak drsné, že neukládal nastavení a když běžel několik hodin a následně spadl, bral s sebou do kopřiv skoro všecko. Tak jsem přišel o pečlivě vytvořený seznam kontaktů a zbyl mi jenom ten posbíraný. Dospěl jsem k závěru, že potřebuji ultimátní stabilní malou aplikaci, která poběží vždy a s jejíž pomocí si budu udržovat a rozšiřovat velmi podrobný seznam kontaktů. Ten pak vždy jen importuji do poštovního programu – už teď mám hodně počítačů a hodně pošťáků, je potřeba mít ta data centralizovaně. (Agendu už jsme vyřešil a Kontact už nepoužívám.)
Hledám správce kontaktů – „adresář“
Takže – co poradíte? Hledal jsem a našel něco málo. Jaké mám představy?
- Program by mohl běžet v Qt, ale GTK programy mi nevadí, vlastně se mi líbí – hlavně ty psané v Pythonu. Takže asi neutrální postoj.
- Nemá žádné speciální závislosti, ideálně žádné.
- Výhodou je přenositelnost na flashce.
- Ukládá data do jednoho souboru ve formátu vcard nebo LDIF, také třeba exportuje v CSV.
- Je to jen správce kontaktů, nic víc. Obsahuje rozumnou paletu políček.
Co jsem našel a nevyhovuje
- Kniha adres KDE – KAddressBook – od něj chci pryč z výše uvedených důvodů
- Rubrica – není v repozitářích Mandrivy a na Ubuntu mi po několika kliknutích spadla; sice se mi líbí a splňuje požadavky, ale nechová se stabilně, nevyvíjí se a neudržuje
- abook – nechci 🙂
- Osmo už je moc inteligentní
- ..a to je zhruba tak vše, pokud pominu staré projekty 🙁
Jak převést data z KDE3 do KDE4 nikdo neřešil? Určite? Nie som si tým taký istý. Ja som používal KDE3 v OpenSUSE a jedného dňa som sa odhlásil a prihlásil som sa do KDE4 a všetky dáta z KDE3 som mal aj v KDE4. Okrem jednej veci a to bol práve Kmail. To som musel urobiť ručne. Ale kontakty z KAddressbook, bookmarky z Konqueroru, heslá z KWallet, všetko z Kopete, dokonca aj niektoré klávesové skratky (to ma prekvapilo) som mal hneď automaticky v KDE4. V openSUSE je to skrátka čiastočne vyriešené.
Inak s kabc som mal problémy v KDE3, ale už vyše mesiaca používam KMail 4 spolu s kabc a zatiaľ žiadny pád. Najväčší problém je session manager, ten si niekedy neuloží sessiona spustí sa mi predchádzajúca.
Ešte som si spomenul, že Thiago Maceira písal v blogu, že prechod z Qt4.4 na Qt4.5 rieši niektoré samovoľné pády KMailu a Kontactu.
BTW, čo Akonadi ako náhrada KAddressbook? Asi to ešte nie je veľmi použiteľné, ale v repozitároch openSUSE už sú balíčky.
Mandriva Linux nic takového nemá, bohužel. ale to podle mě měli řešit autoři KDE…
Pokud se nepletu, je Akonadi pouze server čili backend pro práci s daty aplikací PIM.
V případě těchto programů nechci pořád na něco čekat (upgrade Qt je mi zcela lhostejný), copak je problém jednoduchý správce kontaktů? Fakt nějaký neznáte?
Hehe!
https://pimlico-project.org/contacts.html
🙂
Pravda, mali by to riešiť autori KDE. Bral som to ako samozrejmosť. Ešte keď som sa hral s beta verziami, tak som občas zmazal celý profil kde4 a vždy sa potom znovu importovali nastavenia z KDE3. Som vždy prekvapený, keď zistím, že v ďalších KDE distribúciách nefungujú základné veci, ktoré v SuSE odjakživa fungovali.
Ja som mal s KAddressBook taký problém, že zrazu z ničoho nič narástla veľkosť súboru s dátami na 100 MB a viac a to znamenalo vždy pád. Stačilo zmazať a použiť zálohu, ktorá mala niekoľko stoviek KB a pár dní bol pokoj. A potom znovu. S verziou 4.2 tento problém zatiaľ nemám. A áno, Akonadi je samozrejme backend, to som doplietol. Ale dúfam, že to zlepší situáciu s KAddressBook.
Inak, ja tie ostatné aplikácie nemôžem používať. Chýbala by mi integrácia s ostatnými aplikáciami KDE.