Dobrá zpráva: Na našem internetu už existuje občanská společnost, která se umí ozvat

Donedávna jsme to vnímali jen jako odezvu ze Spojených států – blogeři mající tak mocný názor, že jsou zastrašováni ze strany vládních složek nebo dokážou ovlivnit významné události. A světe, div se, ono to začíná fungovat také u nás. Víte jak?

Facebook to není

Možnost ovlivnit názory velké skupiny lidí poskytuje také Facebook, ale podle mého názoru jde o hromadné reakce a jejich prezentovanou hodnotu považuji za pouze za mediální zkratku. Podpora nějakému názoru na Facebooku není podle mě vypovídající – lidi prostě klikají na to, co všichni a co má vhodný název jako např. „Nemáme rádi Jiřího Paroubka“ nebo „Václav Klaus ukradl v Chile propisku“. Znám hodně lidí, kteří Facebook využívají jako fotoalbum. Neznám skoro nikoho, kdo by se na Facebooku realizoval v oblasti svých názorů nebo postojů. na to jsou jiné nástroje.

Twitter zatím taky ne

Svou identitu a konzistentní postoj si ovšem můžete udržet na Twitteru – a v tomto případě ještě jde o odezvy z jiných zemí (např. Pákistánu, kde zabili bin Ladina, nebo arabských zemí), protože zatím u nás nevím o žádném případu, kdy by status na Twitteru sloužil jako start revoluce nebo jako reportážní médium. Tím myslím skutečné – twíty z konferencí nepočítám. 😉

Sledujte mě na Twitteru: @vlastimilott

Zatím stačí klasické psaní

Ale situace se mění. Paragraf v návrhu zákona o loteriích, který ukládal poskytovatelům internetu povinnost blokovat stránky s reklamou na loterie (i ze zahraničí!) pod pokutou až 10 mil. korun, podle všeho objevila právnička a blogerka Christabel, jež ale zřejmě nedocenila význam. Ten zhodnotila až Lupa, což je ve srovnání s blogem „klasické elektronické médium“, ve srovnání s papírovými novinami ovšem „větší blog o internetu“.

Protest proti blábolu, který mnozí poslanci mysleli vážně a skutečně nepochopili, jak velký je to nesmysl, proběhl v podstatě jen na internetu. Jen? Ano – klasická média, pokud jsem je sledoval, prezentovala informace, které už jsem dlouho znal, nebo neprezentovala nic. Nepřinášela nic nového, což chápu jako doklad toho, že nebylo co, protože e-media problematiku pokryla. Dobrá práce. 🙂

Farského odysea

V pátek 17. června jsem z účtu @liberix poslal tento twít, směřovaný na oficiální účet TOP09 (poslanec Farský z této strany byl zpravodajem novely zákona):

@TOP09cz proč podporujete omezení svobody internetu (zákon o loteriích)? Blokovat reklamu je nesmysl. https://cot.ag/ihKkJz

(Odkaz vede na LinuxEXPRES: Opět hrozí cenzura Internetu)

V té době poslanec Farský ještě zřejmě netušil, jaký nesmysl prezentuje. Tvrdil následující (nechápu, proč se těch odborníků nezeptal předem):

„Pokud jde o konkrétní naplnění zákona, jde o natolik odbornou a složitou problematiku, že ji musí zodpovědět výhradně IT odborníci bez politických návodů. Jednou z variant je například tvorba blacklistu, zda je ale tou správnou cestou, to musí zodpovědět IT odborníci,“ uvedl Farský. Není to podle něj nejlepší řešení, ale zatím nikdo s žádným lepším nepřišel.

A následně po víkendu prohlásil:

„… a opravdu bouře proti zákonu se zvedla hlavně teď o víkendu…“

Zdroj citací: https://zpravy.idnes.cz/padaji-slova-o-cenzure-internetu-bojuje-se-o-miliardy-a-omezeni-sazek-1jb-/domaci.aspx?c=A110620_110049_domaci_kop

Celý víkend jsem přemýšlel, jestli přijde odpověď na twít. Přišla dnes, po čtyřech dnech, „víkendové bouři“ a mediální pračce:

@liberix Souhlas, proto poslanec Farský navrhne, aby se o omezení reklamy a omezení hazardu hlasovalo zvlášť https://ow.ly/5mw1n

Není to happy end, ale happy start

Myslím, že to u nás může být horší, protože některé věci naštěstí fungují. Ani bych to nečekal, po pravdě řečeno. Nebude blokován svobodný přístup k informacím a jsou tady příčetní lidé, jejichž názor je občas i slyšet.

K úspěchu výrazně pomohli také lidé, kteří založili https://www.internetbezcenzury.cz. Všimněte si, že to není Facebook.

Post scriptum

Poslanci návrh na blokování internetu (v odděleném hlasování) nepodpořili. Ani pan Farský.

Podobné čtení

Prý mám neexistující doménu, snažila se mě přesvěd... Před pár dny jsem něco objednával v Alze a překvapilo mě oznámení, že můj e-mail...je pravděpodobně neplatný, protože je prý na neexistující doméně www.vlastimilott.cz.
Pro neziskovky: Jak napsat e-mail s prosbou o dar Představte si, že v neziskové organizaci potřebujete 100 000 korun na...nějaké - třeba stavební - úpravy u klienta s tělesným hendikepem (příklad). Jak...je získáte?

7 komentářů u „Dobrá zpráva: Na našem internetu už existuje občanská společnost, která se umí ozvat“

  1. O celé věci jsem se dozvěděl na LinuxEXPRESu, ale kdybych nečetl každou zprávičku, kterou Lukáš napíše, dozvěděl bych se o tom až na Twitteru, kde jsem se taky dozvěděl podobnou odpověď od @TOP09cz, jako ty.

  2. Já se nechci poměřovat, kdo to kde zjistil. A nepíšu ani o petici (to je pro Pinkyho). Snažil jsem se napsat, že se důležitá věc odehrála jen v rámci netu, klasická média se vůbec nechytala. A reálný dopad byl významný. Což považuju za skvělé.

  3. vis co mi na tom ucarovalo nejvic? – To, ze nekolik tisic lidi podepsalo petici na intenetu – papirove by to sebrat v tak kratkem case neslo. Poslanci to vzali vazne a to i pres to, ze elekronicka petice z pravniho pohledu neexistuje (staricky pravni rad CR ji jeste nevstrebal).
    Takze si rikam, ze tato zalezitost mi dodava optimismu, ze kdyz si nenechame vsechno jen tak libit a budeme se vyjadrovat, tak se veci mohou zacit menit.

  4. Radši se moc nedojímejme. 😉 Ale jo, to jsem měl na mysli – vyjádřený názor má váhu, není třeba čekat na televizní zprávy a prokazatelně nemá smysl [jen] nadávat v hospodě. 😉 Prostě otevřít hubu.

  5. Podle mě zrovna toto nejni pro naši vládu až tak důležité. Když stávkovali odboráři, celostátně jich bylo něco kolem 140 000, vláda a prezident se jim vysmáli. Zkuste udělat podobnou akci, petici proti nějaké současné reformě a uvidíte jak vás budou brát vážně.

Komentáře nejsou povoleny.