Jak uvařit kuřecí polévku a kolik to stojí (pro linuxáky: man polivka)

Návod pro linuxáky, jak uvařit polívku na čtyři dny. Dobrou a zdravou.

Kupte tři kuřecí skelety (kosti) za zhruba dvacet korun, pak je potřeba voda, mrkev, petržel (vypadá jako bílá mrkev, kdybyste nevěděli), nějaké koření (kuličky pepře, nové koření, bobkový list), papiňák. Narvat do něj, nechat v něm asi hodinu (zhruba 20 minut trvá, než najede na maximum, 20 minut nechat na minimum povařit, aspoň 20 minut to chládne – můžet nechat dýl). Pak maso obrat, trvá to tak půl hodiny a je to pracná drbačka. Ale stojí to za to.

Vývar přelít do menšího hrnce, přivést k varu, vhodit případně nějakou zeleninu a samozřejmě obrané maso, osolit. Koupil jsem za 18 Kč zavářku neboli fašírku z vepřových jater, přidat vajíčko, rozkvedlat, nakydat do vařící polévky (má se to pasírovat, ale stačí to nabírat vidličkou). Povařit pár minut, přidat petrželovou nať z mražáku. Nemáte? Tak si ji v létě nachystejte. Stojí to za to.

Stálo to necelé dvě hodiny práce a asi tak 50 korun. Je to asi tak deset porcí ve dvou hrncích. Trochu jsem to přehnal. 🙂

Podobné čtení

Jak se stravujete? Hospoda, bagety, nebo vaříte? Dovařil jsem. Koupil jsem kilo a půl čerstvé krůty (fakt pěkná prsa ;-)) a...navařil si jídlo do zásoby. Pracuji totiž často doma a doma se tedy...také stravuji. Poměrně často sice někam jezdím, obvykle do Olomouce nebo do Prahy, a...to samozřejmě doma nejím - poslední dobou jsem zaznamenal, že oběd (polévka, jídlo...a pití) už stojí 150 korun nebo i víc. Naštěstí hospoda u Fleka (U Halbicha) vaří...dobře a třeba kuřecí vývar se stále zlepšuje, takže peněz nelituji. Ale přesto...je domácí vaření výhodné. Je to pořád docela levné, dobré a je...toho dost. 🙂 Jak to máte vy?
Jak odšupit a naporcovat kapra – jednoduchý ... Koupil jsem dnes kapry, ale nebyla možnost nechat je naporcovat, jen klepnout a vykuchat....Takže jsem najednou musel zjišťovat, jak na odšupení kapra bez zaneřádění...kuchyně (doma to dělával a jistě nadále dělá tatík, ovšem na dvoře mezi...kočkama). Takže jak na to? (A pozor, v článku jsou krvavé fotky).

7 komentářů u “Jak uvařit kuřecí polévku a kolik to stojí (pro linuxáky: man polivka)”

  1. Polívku jsem ještě nevařil, možná taky jednou vyzkouším 🙂 Klidně tady piš častěji podobné recepty, rád se nechám inspirovat 😉 V posledních dnech mám „jídelní“ krizi a těžko se mi už vymýšlí nějaké nové jídla 🙂

  2. Místo skeletů (což jsou v podstatě jen kosti) doporučuji hřbety. Jsou včetně kůže a tedy i tuku a navíc obsahují daleko více masa. A nebo rovnou celou slepici :-D. Místo zavářky jsou dobré i vlasové nudle. A obecně, čím déle se to vaří, tím je lepší.

  3. David> Základem je mít papiňák, s ním se posouváš do jiné dimenze. Cokoliv, co do něj hodíš, bude dobré.. Třeba jen vepřová kýta/plec na cibuli..

    Heron> Tak my máme asi lepší skelety – ve všech masnách je to celá kostra s krkem, kůží a zbytky masa. Ze tří skeletů bylo tak půl kila masa. Někdy jsou tak mastné, že tuk z vývaru po vychladnutí odebírám. Taky platí, že to jde vařit dýl, ale já jsem chtěl napsat minimální čas, abych ukázal, že když to zvládnu já, zvládně to každý a jde to rychle. 🙂

Komentáře nejsou povoleny.

Pin It on Pinterest