První lekce kurzu o WordPressu je hotová (snad je tam vše)

Online kurz věnovaný redakčnímu systému WordPress má už jasnou osnovu, teď sedím na chalupě nedaleko České Skalice a pracuji na obsahu. Osnova první úrovně je jasná, první lekce hotová – cílová skupina jsou lidé, kteří budou na svém webu/blogu vydávat články (nebudou ho spravovat ani se v něm rýpat). Ale co další dvě?

Váhám stále nad druhou a třetí úrovní. Druhá bude se bude zabývat správou webu/blogu, bude určená těm, kdo se přihlašují s nejvyššími právy a pravděpodobně WP nainstalovali (což není složité).

Třetí úroveň asi musím koncepčně změnit, protože lidí, kteří bych chtěli upravovat šablony a měnit chování celého WordPressu pomocí různých funkcí, nebude zřejmě dostatek. Chci ale nějak ty znalosti využít, tak musím vymyslet formát.

Myšmapa online kurzu, 1. lekce
Myšlenková mapa první lekce Zlatého WordPressu

První lekce je hotová

Každopádně první lekce je po textové stránce hotová, ještě dokončím dva chybějící obrázky, připravím instruktážní videa a bude to. Struktura je následující:

 • Základy práce s redakčním systémem WordPress
  • Cíle této lekce
  • Shrnutí obsahu
 • Seznamte se s WordPressem
  • Přihlášení do WordPressu
  • Redakční část pro přípravu článků
  • Odhlášení z WordPressu
 • Nástěnka a její nastavení
 • Uživatelé a jejich role v rámci WordPressu
 • Hlavní nabídka
  • Hlavní nabídka, jak ji vidí Spolupracovník
  • Hlavní nabídka, jak ji vidí Redaktor
  • Hlavní nabídka, jak ji vidí Šéfredaktor

Nástroje pro přípravu obsahu

Nakonec to píšu pomocí Markdownu (a našel jsem přece jen pravidla pro zvýrazňování Markdownu v Meditu) a pro specialitky vkládám přímo shortcodes, které zpracuje až WordPress (do té doby jsou dostatečně srozumitelné). Specialitkou je bohužel i popisek obrázku, pro který není žádný tag. Pak mám ale různé informační boxy, odkazy do slovníku a hlavně dynamické odkazování na budoucí sekce (teď ještě odkazy neznám, bude je zpracovávat ten shortcode, kterému posílám jednotné zkratky, a on pak vrátí odpovídající URL).

Takhle píšu kód a zároveň vidím náhled v editoru

(Nástroje jsem řešil v tomto zápisku a editory jsem hledal v tomto.)

Vlevo kód Markdownu, vpravo rychlý HTML náhled
Vlevo kód Markdownu, vpravo rychlý HTML náhled

Takhle to vypadá ve WordPressu

Zobrazení není finální, vzhled bude mnohem lepší, tohle je víceméně čisté HTML.

Výsledek zpracovaný Markdownem do HTML a WordPressem (shortcodes)
Výsledek zpracovaný Markdownem do HTML a WordPressem (shortcodes)

Jak byste pojali první lekci?

Co podle vás musí být v první lekci, nezapomněl jsem na nic? Beru to tak, že jde o uživatele nemající žádnou zkušenost, tak se vše snažím vysvětlit pomalu, postupně a jednoduše. Zatím mám největší problém s příklady z praxe…

Na svém webu si publikujte sami! WordPress návod pro začátečníky

Podobné čtení

Kniha Obsahový marketing vás naučí, jak můžete roz... V minulém článku (přečtěte...si ho dodatečně) jsem skončil varováním, teď ho dokončím. Kniha...Obsahový marketing, která právě vyšla, vás totiž nenechá jen tak...prosrakt.. prostratkti.. no prostě nenechá vás válet a hnít na gauči....Budete muset hodně pracovat; ale její obsah a obzory, které se vám otevřou, stojí za...to.
LucidChart: Online program pro vytváření schémat, ... Narazil jsem na online aplikaci LucidChart, která patří mezi...propracované nástroje, u nichž vám ani nevadí, že nejsou na vašem disku. Umožní...vytvořit diagramy, schémata, myšlenkové mapy a další kresby, a to ve velmi...intuitivním prostředí.

7 komentářů u „První lekce kurzu o WordPressu je hotová (snad je tam vše)“

 1. První lekci bych zpracoval jako příběh asistentky, která dostala za úkol vložit „na internet“ krátkou zprávu z akce neziskovky.
  „Na stole“ má v bodech základní informace a čtyři fotky, dále zprávu od administrátora, jak se přihlásit do redakčního systému.
  V první lekci se naučí, kde a jak „nahraje“ příspěvek s fotografiemi do redakčního systému.
  Dozví se, že její příspěvek bude schválen redaktorem a jak uvidí příspěvek návštěvník stránek.
  Za lekcí jsou rozšiřující návody pro pokročilejší uživatele, například zveřejnění příspěvku v určeném čase.

 2. Jenom technická poznámka. Příspěvek jsem vkládal 6:53, v 5.53 jsem ještě spal.

 3. Děkuji za námět, pokusím se to tak napsat, zatím mám hlavně výkladovou část. Kromě pěti lekcí tam budou návody a ČKD.

  Čas opraven.

Komentáře nejsou povoleny.