Jak mi jde podnikání v půlce roku 2016

Nedávno jsem psal v článku – počkat…. to bylo začátkem roku! Ougfhrd! To už je zase půl roku pryč?! No jo, letí to. Událo se toho hodně, tak jsem se přiměl k tomu, že za sebou zanechám zase pár vět. Hodnotit svou práci je totiž pro budoucnost docela praktické a hlavně to není černobílé.

Strategicky to klape, operativu zvládáme

Od začátku roku se podařilo dost věcí, mohl bych zmínit konkrétní povedené zakázky, ale o to tady teď nejde. Ze strategického hlediska se nám daří budovat firmu, která se bude starat o běžící weby na WordPressu. Několikrát jsme zdražili a nepřišli o zákazníky, nové se nám stále daří získávat pořád hlavně přes reference, dobře konvertuje i Facebook (kontakty ze skupin věnovaných WordPressu). PPC reklamu jsme stále nenasadili; vlastně žádnou.

Mým hlavním zájmem je budování týmu a řízení práce s využitím procesů. To se daří k mé spokojenosti, nový člověk je postupně uváděn do problematiky, dostává menší úkoly, začíná používat připravené procesy, může se podílet na jejich vylepšení, pokud najde důvod. Postupně tak vpluje do režimu firmy a stane se součástí práce. Přitom je však v principu zachována jeho zaměnitelnost, přesněji řečeno delegování práce je jakožto proces nezávislé na konkrétním člověku. Takže se můžeme zastupovat. V praxi samozřejmě dochází k oněm 20 % případů, kdy je potřeba nesystémový zásah (někdo neví, jak má postupovat a volá mně, místo aby položil dotaz do tiketu, který vyřeší vedoucí projektu), ale považuji to za přirozený vývoj.

Posun za půl roku

Během posledního půlroku jsme provedli některé změny, které měly pozitivní vliv na celou aktivitu. Naučil jsem se pracovat s Mauticem a jsem z něj docela nadšený; přestal jsem používat SmartEmailing. Poslechl jsem si minimálně desítky podcastů (možná dost přes stovku) a mám naplánovaný vlastní podcast. Na stránky jsem nasadil SmartSupp a z něj jsem nadšený taky, na konferenci SupportDay jsem mluvil s Vladimírem Šanderou, CEO firmy, která ho vyrábí, a je to fakt skvělá věc – jak technologicky, tak obchodně. Konvertuje od prvních dnů (=chatuji se zájemci o naše služby a ve velké míře z nich díky tomu udělám zákazníky).

Máme rozpracovaný nový web na principu See Think Do Care, připraveny persony, protože díky live chatu vidím, co lidé čtou a kolik času na webu tráví. Materiálu máme hodně, bohužel zatím ne na webu. To se změní.

Nedostatky

Největší slabiny podnikání vidím v současné době v těchto oblastech, lze je odstranit:

  • zpracování příchozích požadavků do formy tiketu dle SMART – pracovník podpory nemůže mít takové znalosti, aby dokázal úkol vhodně zadat ve 100 % případů; řešíme delegováním – formulace složitého úkolu a jeho cílů je zadána jako výstup pomocného úkolu,
  • naceňování s tím souvisí, poslední dobou jsme špatně nacenili některé projekty a zatím nevím, jak z toho ven,
  • technický přístup k e-mailům ve více lidech, bude nutno nasadit software, IMAP server už nestačí, protože vzniká nežádoucí úroveň správy příchozích požadavků – ideálně by se měly co nejdřív měnit v úkoly, nechci zatím Support Box nebo jiný systém,
  • komplexní software pro správu všeho (CRM, finance, projektové řízení atp.), testuju, co se dá, mám aktuálně jednoho kandidáta, což mě vedlo k opuštění myšlenky, že budu programovat systém na míru,
  • sledování celostního výkonu a hlavně cash flow – stále se nedaří vše uhlídat a opět se nám stalo, že jsme odpracovali víc hodin než odpovídalo dohodnutému rozpočtu, tudíž vznikla ztráta; toto nedokážu pohlídat a potřebuji k tomu software, který zatím marně hledám.

Moje nejhorší chyby za půl roku, ty už odstranit nejde, nezbývá než si je konečně zapamatovat:

  • neřízení lidí jako projev přílišné důvěry – několik prací v projektech jsem dobře zadal, ale nehlídal plnění, po zásluze jsem byl potrestán,
  • nebrat pro bono projekty – už fakt nebudu brát žádné práce, které nejsou projektově zadané, tedy včetně rozpočtu; sice jsou to přínosné zkušenosti, ale v kombinaci s prvním bodem moc drahé,
  • úkoly zadávat co nejdříve – v okamžiku, kdy už je to možné, nikoliv, kdy se mi chce, to už je pozdě.

Ale jo, tak uvedu některé práce, které se mi líbí a povedly se nám. Nové weby vytváříme jen výjimečně, ale pro stávající zákazníky děláme vše, co zvládneme, tedy i nové weby.

Dobrá karta COOP

Převod webu na WordPress, což obnášelo hlavně nakódování šablony podle předchozího vzhledu. Bylo to aplikace na míru, teď to vypadá stejně, ale už je to na WordPressu. Vlastní typy článků (CPT), šablona má hodně možností nastavení pomocí customizeru. Napojení na databázi bodového systému samotné karty.

COOPSejf.cz

Aplikace pro správu marketingových materiálů, které se nahrávají na FTP v trojici datový soubor – náhled – textový popis. Aplikace je načte, u každého nabídne stažení nebo možnost poslat odkaz mailem. V podstatě soukromé „uložto“ nebo „úschovna souborů“.

Lumizo.cz

E-shop se svítidly, platí se v něm kartou, jinak je standardní. Nestandardní byla úprava chování WooCommerce, kde je docela dost změn, např. fotky produktu nejsou klasickou galerií, ale jde o náhledové obrázky variantních produktů. Ty ale nejsou vytvářeny typem produktu – každý produkt je jednoduchý. Ty varianty se tam načítají na základě štítků. Čili se vytvořil produkt, červená lampa, dostal štítek podle názvu. Pak se naklonoval v modré variantě a dostal stejný štítek. Vznikly tak dva produkty na dvou různých adresách. A u červené se jako varianta zobrazí modrá a zase obráceně.

Enotecaaroma.cz

Vinotéka ve dvou jazycích, standardní e-shop. Převzali jsme loni polofunkční web, dneska už technicky funguje. Ale trápení s importem produktů ve dvou jazycích bylo velké.

Městská policie Litoměřice

Přepracování webu, spousta různé práce, programoval jsem aplikaci pro evidenci odtažených vozidel. Po odtažení se zadá do systému, kde ho může občan hledat přes vyhledávací formulář. Pokud má auto v evidenci, zobrazí se mu instrukce, co má dělat. Po vydání vozidla ho strážník označí jako vydané, čímž se záznam archivuje a nelze ho už z webu vyhledat.

Art1.cz

E-shop, kde se prodávají reprodukce obrazů. Tam bylo tolik práce, že to ani nejde všechno popsat. Bylo to v několika úrovních – správa a nastavení WordPressu, úprava šablony (grafika je velmi jednoduchá, to se moc neřešilo), optimalizace rychlosti a výkonu (dostali jsme se až k úpravě nastavení cachovacího démona na serveru).

To není všechno

Ještě mě napadá zmínit, co byl nejsložitější problém, který jsem řešil – úprava nastavení webu a různého kódu, který poskytuje data pro Facebook remarketing, XML feed pro Google Nákupy a Facebook a ke sledování nákupního chování (enhanced e-commerce events). Tohle všechno a ještě další kód má jeden web v sobě a v tomhle jsem některé věci dopisoval (=kódoval), nastavoval a pak hlavně ladil a hledal chyby. Vcelku úspěšně, ale zjistil jsem, že tam jsou někde mé hranice.

Pak jsem taky vytvořil plugin, který generuje XML feed pro Facebook/Google Nákupy z běžných článků. Čili můžete si spustit tu karuselovou reklamu na FB a poslat do toho články. Ještě to musím poladit a pak to zveřejním s dalšími pluginy, třeba s katalogem realit. Bude to vše na zwp.cz, což brzy bude moje WordPress tržiště.

Tak uvidíme zase za půl roku. 🙂

1 komentář u „Jak mi jde podnikání v půlce roku 2016“

Komentáře nejsou povoleny.