Školil jsem, a překvapivě Linux

Někdy v srpnu zazvonil telefon a na druhé straně byla paní, která má na starosti školení v jedné fakt velké vzdělávací agentuře a nabídla mi, abych pro ně školil Linux. No.. bylo to trochu naléhavé. Že prý mají přetíženého kolegu a hledají mu alternaci. Jenže já jsem se před lety rozhodl, že Linux školit nebudu (ani Redmine, ani LibreOffice) a že se budu věnovat jenom WordPressu!

Jak vyplývá z nadpisu, názor jsem změnil. Jednak jsem linuxák od roku 2003 a je to pro mě přirozené prostředí, tudíž bylo potřeba se učit jenom některé konkrétní věci, drtivou většinu žiju.

Jednak jsem chtěl více školit, procvičit se v dovednostech, udržovat se, vylepšovat, protože tímto směrem rozhodně chci jít a školit více WordPressu. Takže mi školení Linuxu přišlo úplně ok.

A pak samozřejmě odměna, která byla dostatečně motivační, co si budeme namlouvat. Když vám někdo chce dát dost peněz za práci, kterou máte vytvořenou z koníčku… 🙂

Odškolil jsem celkem 12 školicích dnů od října do prosince a totéž se odehraje ještě na jaře 2019. Bylo to náročné, neříkám, že ne. Dostat se v neděli do Prahy není úplně jednoduché, což jsem samozřejmě na začátku netušil. Takže jízdenku si (já!!) kupuju týden dopředu (já!!), stejně tak hotel. Ale i tak jsem stihl párkrát vyzkoušet spolujízdu Blablacarem, o kterém dodnes netuším, jak vydělává peníze (platí se v hotovosti přímo řidiči).

Poznal jsem podrobněji CentOS, který mi nějak unikal, na školeních jsem se od účastníků dozvěděl spoustu zajímavých věcí, našel zase zajímavý software (třeba webovou aplikaci pro správu serveru Cockpit), některý doporučil (sdílení souborů pomocí ownCloudu) a objasnil si některé temné kouty v systému (systemctl).

Takže i když to nezapadá do naší webové firmy WP-admin.cz, kde poskytujeme správu WordPress webů, jsem rád, že jsem tuto zkušenost získal a chci v tom pokračovat. Už třeba kvůli tomuto dobrému pocitu…

Některá hodnocení účastníků mého linuxového školení
Některá hodnocení účastníků mého linuxového školení

…a to jsem mezitím ještě jeden den školil WordPress… ale to tak trochu zaniklo.

3 komentáře u „Školil jsem, a překvapivě Linux“

  1. Nedávno jsem to, jak Blablacar vydělává, taky zkoumal, protože ho taky občas využívám (nabízím tam svezení, když někam jedu). Podle politiky soukromí očividně něco vydělávají na reklamě a pak to vypadá, že jim jde hlavně o expanzi. Mají dost peněz od investorů a jako klasický startup jsou asi víc hodnocení od získaných uživatelů než od tržeb. Někde jsem četl, že až budou mít požadovaný tržní podíl, tak začnou zprostředkovávat platby a brát si nějaký desátek.

  2. Mám kurz na UPOlu „Správa Linuxového Serveru“ kde dělám taky CentOS. Postupoval jsem tak, že jsem vzal dokumentaci RHELu a podle té udělal osnovy. Také jsem si hodně věcí doplnil zejména kolem nových věcí jako například systemd, journald, firewalld a podobně. Cockpit jsem znal, ale donutil jsem se na něj podívat znovu a zlepšuje se s každou minor verzí RHELu. Skvělá věc pro lidi co chtějí klikat.

Komentáře nejsou povoleny.