Moje firma WP-admin.cz poskytuje služby určené převážně firmám a podnikatelům. Postaráme o provoz a aktualizaci jejich webových stránek. Podnikatel se nebude muset zabývat technickými ani jinými problémy, web bude stále v nejlepší kondici a tedy připraven k tomu, aby plnil určené cíle (typicky vydělával peníze, získával nové kontakty apod.).
Pro ty z vás, kdo WordPress znáte a používáte, je to možná triviální záležitost. Aktualizace je přece snadná, stačí kliknout na pár tlačítek a je hotovo.
Praxe ukazuje, že to tak snadné není.
Hlavní přínos služby, kterou nabízíme, spočívá v řešení incidentů, tedy nestandardních situací. S tím si laik poradit nedokáže a pokud ano, stojí ho to určité množství času a tedy peněz. Obvykle jde o ztrátu času, protože to, co se během opravy naučí, obvykle už nemá příležitost využít. Pro nás jsou takové situace (kterých jsme řešili už opravdu hodně) investicí, protože nám pomohou v prevenci a rychlejším řešení v budoucnu. Navíc máme zkušenosti s prací na klientských serverech, přes VPN, přes FTP nebo SSH, na úrovni databáze, dokážeme weby migrovat a vůbec spoustu dalších věcí.
Aktualizace redakčního systému WordPress a všech součástí
Aktualizace znamená, že
- předem vyřešíme případné kolize mezi pluginy (na testovacích webech),
- ověříme funkčnost šablony po aktualizaci,
- ověříme funkčnost webu a jeho funkcí po aktualizaci,
- opravíme vzniklé chyby tak, aby neměly negativní vliv na provoz webu.
Díky mnohaletým zkušenostem máme přehled o pluginech, které se používají. Velké procento je společné všem webům. V případě šablony lze předem analyzovat kvalitu jejího kódu (vlastní kvalitně připravená; koupená; nekvalitní) a podle toho s ní zacházet. Pokud víme, že aktualizací a v kombinaci dvou prvků nastane chyba, bude rozhodování procesní, nikoliv impulsivní.
Nedávno jsem řešil chybu jednoho webu, klasickou bílou stránku (white screen of death). Web běží na Wedosu, v rámci jednoho hostingu sídlí dva weby, používají jednu databázi a každý své tabulky. Je to nestandardní, ale zdá se, že to funguje. Web byl napaden a oprava se nezdařila, proto majitel požádal Wedos o obnovení ze zálohy (což je placený úkon, Wedos weby zálohuje masově, vše je na uživatelích). Poté se objevila bílá stránka a majitel oslovil mě. Ověřil jsem typická místa, kde k chybám mohlo docházet, příčinu jsem ale nenacházel. Po nějaké době jsem konečně zjistil, že web se snaží načítat tabulky sousedního webu v databázi. Netuším, jak k tomu došlo, ale příčina byla odhalena a web oživen (aktualizován, vrácen do původního stavu). Vypadá to triviálně, že? Ale v okamžiku, kdy místo webu vidíte bílou plochu, svět se jeví jako černé místo… 😉
Podobných situací jsem řešil mnoho, vždycky se mi podařilo najít příčinu, obvykle se mi podařilo stav také napravit. Nedávno jsem v jednom případě sice našel příčinu, ale vzhledem k absenci záloh nebylo možné web úplně opravit; starší zálohy ale existovaly, takže ztráty snad nakonec byly minimální.
Tomu všemu chceme předcházet a nabízet zákazníkovi proaktivním přístupem jistotu, že se web nerozbije a že bude fungovat stále. Všechny komponenty webu je nutné aktualizovat, pokud máte plugin nebo šablonu, kde vám někdo zakázal aktualizaci, tak je to špatně a takového prvku byste se měli zbavit. Aktualizace opravují bezpečnostní chyby, přinášejí nové vlastnosti a přispívají ke zlepšování celkového prostředí na internetu (dívejme se na to globálně, WordPress běží na milionech webů).
Ahoj, jak vidím, není kam spěchat, evidentně si už počkám na verzi 2.6 a i s tou budou problémy.
…
Upgrading
2.6 is pretty much identical to 2.5 from a plugin and theme compatibility point of view, so upgrades from 2.5 should be pretty painless.
…
Chyba lávky, přechod bude ještě horší. To nejsou chyby, ale daň vývoji, všechno se prostě stále vyvíjí. Autor ANIgy změnil databázi a já jsem minimálně jednu verzi vynechal. A WordPress funguje správně, jen jsou některé věci, které mi zas až tak nevyhovují…
Aha… Tak to abych stáhl všechny verze mezi mojí a aktuální a aktualizace jel postupně. I když já nějaký speciality nemám, takže pokud mi to nezkrachuje databázi článků/stránek a komentářů, je mi to téměř putna. Hlavně potřebuji překopat i vzhled, takže napřed si vše sladím na domácím testovacím webserveru a pak přesunu ke klukům na Klenot.cz, kde hostuji.
BTW: „Odpovědět“ v komentářích je nová featura, nebo plugin?
Je to nový plugin, chci zjistit, jestli bude dobrý, nebo ne. A to je ta novinka.. 🙂
Ptas se na plugin pro spravu obrazku – jestli je to dotaz na galerii pak s uspechem pouzivam NextGEN Gallery a rozhodne doporucuji. Integrace do stranky je lepsi nez jak jsi mel stare fotky 🙂
Zajímavé, díky za tip, podívám se na to. Stále se mi nechce rušit databáze a adresy Anigy… 🙁
A když už budeš koukat po NextGEN Gallery (https://wordpress.org/extend/plugins/nextgen-gallery/), existuje hodne efektni pluginek pro zmenu efektu nacitani obrazku – Lightbox pro WP (https://www.4mj.it/lightbox-js-v20-wordpress/).
„Problem“ NextGEN jsou pomerne caste aktualizace – udelal jsem par zasahu do css a kody, aby se mi to lepe hodilo do stranky a po kazde aktualizaci to musim prehravat :))
Jak to vse vypada muzes videt treba na mych strankach v sekci fotky 😛 nebo samozrejme na strankach Alexe Rabeho ktery to vse spachal.