Pokud se vám v MC zobrazuje „divný font“ nebo nefunguje čeština, příčin je několik a nejde o nic tragického. V první řadě se ujistěte, že máte zapnuté zobrazování osmibitových znaků, což se určí nabídce v Nastavení | Zobrazení bitů volbou Ostatní 8 bitů. Je vhodné nastavit i vstup osmibitový – bez něj nebude MC moc akceptovat háčky a čárky.
A ten font je pak otázkou samotného terminálu/konzole. Mám na myslí textové prostředí, v grafickém si to jistě nastavíte snadno sami, ale v textovém to není úplně přímočaré. Soubory s písmy jsou uloženy v adresáři /usr/lib/kbd/consolefonts/ a je jich tam opravdu hodně, některé jsou povedené, ale člověk obvykle chce „jen“, aby to psalo česky. Stačí tedy spustit příkaz setfont se jménem fontu. To může být trochu časově náročné – než člověk zjistí, který font vyhovuje. V Mandriva Linuxu se používá písmo LatArCyrHeb-16, funguje mi také ucw16, tedy setfont ucw16
. Jinak Mandriva Linux to nastavuje skriptem /bin/unicode_start
.
Snímky terminálu jsem provedl pomocí skvělého příkazu
fbgrab -s 3 soubor.png
, kde -s je počet sekund, během kterých se stihnu přepnout na jiný terminál… 🙂
A nebo spouštět s parametrem -ab
Jeden z nich degraduje na ASCII 7bit a druhy zapina nebarevny rezim. Oboji je super kdyz ma clovek treba pomaly terminal. Ja takto spoustim „rootovsky“ mc – abych to odlisil barvou (je cerny).