Linux na starém počítači – Mandriva Linux out, Ubuntu in (zatím)

Přivezl jsem od rodičů počítač, který v podstatě už skutečně dosloužil, a zkouším, co na něj případně ještě nainstalovat. Mandriva Linux 2008 stále funguje, i když už jsem tam musel nalámat jádro z neoficiálních zdrojů, aby jela webkamera. Počítač jsem kdysi koupil za cca 4000 Kč v bazaru.

Mandriva – podle mě – na údržbu repozitářů vždycky kašlala, takže dneska je ten systém regulérně mrtvý, což je možná pro někoho škoda, protože obsahuje tolik oplakávané KDE 3.5.x a dostatek softwaru. A když se podíváte na využití paměti (a vůbec její množství), možná se až dojmete. 🙂

Mandriva LInux 2008 - množství a využití paměti v KDE3

Vývoj letí dopředu. Koupil jsem v bazaru za 4500 Kč počítač s 3 GB RAM a asi 80GB diskem, což rodičům bohatě stačí. Počítač byl vevnitř jako nový, naprosto dokonale vyčištěný. Šlo na něj Ubuntu a bude sloužit další aspoň čtyři roky. Pro jistotu zkouším Linux Mint a taky Debian.

Ovládací centrum Mandriva Linux 2008
Mandriva Linux 2008 - HardDrake
Mandriva Linux 2008 - na pozadí video, zatížení nízké

 

Podobné čtení

Jak vypadá Linux? Možná to nevíte, možná si myslíte, že nějak divně. Tak se schválně zkuste podívat na obrázky, které...posílají čtenáři LinuxEXPRESu do...soutěže, kterou pořádáme. Některé obrázky "jejich Linuxu" jsou prostě...skvělé. Mají styl, mají náboj a nápad. Linux je takový, jaký chcete, aby byl. A...pokud to víte a používáte jej, pošlete nám...obrázek, jak vypadá! Můžete vyhrát knihu Ubuntu 8.04, knihu Mandriva Linux 2008.1...a nebo tričko. Moje aktuální plocha vypadá následovně - moc se neřídím...nějakými efekty, plocha mi musí vyhovovat. Proto mám dva panely dole, jeden vpravo se...spouštěcími tlačítky, druhý vlevo s otevřenými okny, ten téměř nepoužívám....Oba jsou skryty a objeví se pouze tehdy, pokud tam najedu kurzorem myši. (Pro potřeby...obrázku zobrazeny.) Nahoře je hlavní panel, který ve kterém je množství appletů -...malých prográmků, které mají obvykle jen jednu funkci. Takhle mi to vyhovuje,...včetně černého pozadí. A copak je na pozadí za zámek? (Ségra, mlč.) Moje plocha 12.8.2008
Proběhlo LinuxExpo 2009 Největší linuxová výstava a konference LinuxExpo probíhala ve...dnech 15. a 16. dubna 2009 v pražském hotelu Olympik Artemis. Účastnily se jí velké...i menší firmy, různé vývojové týmy, společnosti a samozřejmě fanoušci a...uživatelé Linuxu. Letos jsem kopal za Liberix, i když vlastně stále pod hlavičkou...LinuxEXPRESu.

2 komentáře u “Linux na starém počítači – Mandriva Linux out, Ubuntu in (zatím)

  1. Po nákupu nové desky jsem si uvědomil, že ta pět let stará s P4 a 2GB RAM ještě není tak stará, tak jsem k ní schrastil pár komponent a provozuju na tom Mint 11 naprosto bez problémů. Poslední dobou jsem si zvykl na OpenBox a spolu s Tint2, Conky a ADeskBarem mám desktop jakej mi vyhovuje. Pokusně jsem na tomhle stroji zkoušel CrunchBang, kterej se zdá být ještě svižnějším, ale Mint má bohatší repozitáře balíčků, takže zatím zůstávám u něj.

  2. Nedojal jsem se, ten prohlížeč obrázků automaticky přeskakuje po pár sekundách na další obrázek, takže jsem se akorát nasmolil.

    Na jednom starém PC (P3, tuším 256MB RAM, 10GB HDD) se starám o Ubuntu a funguje to, jenže u těchto starých PC je problém, že jsou hlučná a pomalu jim odchází disky, přičemž údržba se nevyplatí ani omylem.

Komentáře nejsou povoleny.

Pin It on Pinterest