Další rady pro propagaci vašeho webu – nabídněte čtenářům něco navíc

V první části článku jsem psal o tom, jak začít s cílenou propagací vašeho webu. Další tipy najdete v tomto článku, zdůraznil bych zejména přidanou hodnotu zápisků a celého webu. Dejte něco navíc nejen čtenářům, ale také robotům, které web prohledávají. Dejte jim informace, které jsou originální a nikde jinde je nenajdou. Vrátí se vám to jako konkurenční výhoda.

Přečtěte si první díl článku: Deset prověřených tipů, které vám pomohou zdarma propagovat váš web

6. Rozesílejte newsletter

Získejte od svých čtenářů jejich e-mailovou adresu a posílejte jim pravidelně newsletter, který jim poradí. Musí v něm být něco, na co by sami nepřišli (z časových důvodů) nebo o čem vůbec nevědí. Vy jste ten odborník.

Newsletter postupně po částech vydávejte na sociálních sítích nebo jako krátké tipy na webu. Zabijete dvě mouchy jednou ranou. Ale „přihlášení čtenáři“ ho musí dostat vždy jako první, nejlépe by také měli dostat něco navíc, co běžní čtenáři nedostanou. Typicky jde o PDF dokument se zlepšováky, srovnáním nebo fakt dobrými radami.

Pro zasílání newsletteru lze využít moduly WordPressu nebo FeedBurner, kam přesměrujte správu RSS kanálů.

7. Váš web musí být v něčem jedinečný

Dneska je každý druhý nápad tzv. „jedinečný“, případně „unikátní“ (ano, jde o totéž). Nemyslím si, že váš web musí být unikátní obsahem, měl by být unikátní tím, že bude mít dobré vedení. To třeba web Elektronický Ott nemá, nemá ani nějaké výrazné ambice. Pokud budete psát jako jediní v republice o jednom tématu, pak máte samozřejmě velkou výhodu. Kdykoliv se totiž může objevit někdo jiný a bude to dělat líp. Takže dobří musíte být ještě v něčem. Já to vidím tak, že stačí mít plán a ostatní už přijde samo. 😉

Pište pravidelně, informujte o tom čtenáře – k tomu slouží sociální sítě. Přesně řečeno: Pište na sociálky, že budete psát článek, hledáte informace, sbíráte názory, připravujete další obsah. Vymyslete si něco, co nelze snadno okopírovat (např. zmíněný newsletter) a kvůli čemu se k vám budou lidi vracet. K řezníkovi se chodí pro dobré maso, do hospody na dobré pivo. Proč se má chodit na váš web?

8. Pište o tom, co lidé chtějí a volte dobré nadpisy

Snadno se to řekne, hůř vykoná, zejména tehdy, když vám lidi začnou chodit kvůli okrajovému tématu, které se nějak propašovalo do výsledků vyhledávání. Je to jak s tou hospodou na Písek, kam hostinskému chodili lidi, potvory. Ale vy aspoň víte, že k vám chodí kvůli něčemu; je to lepší, než kdyby nechodili vůbec. 😉

Už několik let je můj nejnavštěvovanější článek ten o úvaze. Ale že by mě to nějak těšilo, to ne. I když jsem pod něj přidal odkazy na další články o češtině, čtenáři je nečtou a odcházejí. (Jsou to typicky maturanti, které v ten okamžik nic jiného než úvaha nezajímá.)

Takže si myslím, že je dobré psát o tom, co lidé chtějí číst. Lidé chtějí číst „o svých tématech“ a o problémech, které mají – chtějí se jich zbavit. Hledají informace, rady, zlepšováky, které nikdo jiný nezná, chtějí něco vyřešit. Proto se vyplatí jim sdělit to, co hledají. Musíte zjistit, co to je a jestli se to kryje s vaším záměrem. Stejně jako v reálu platí také tady, že některá slova táhnou.

Pokud se divíte, proč k vám lidé chodí díky slovnímu spojení „krevní skupina“ nebo „založení firmy“, ačkoliv žádný článek na toto téma nemáte, přestaňte se divit a článek napište. Pozici ve výsledcích vyhledávání si tak upevníte a můžete s tím dále pracovat. U sebe na webu.

9. Používejte klíčová slova a jděte vyhledávačům naproti

Těm slovům, která táhnou, se říká klíčová (keywords). Člověk je zadává do vyhledávače, když hledá pomoc. Vy jako autor chcete, aby čtenář našel váš zápisek. Takže se snažíte, aby vás našel nejprve robot vyhledávače a aby vaše stránky svému hledajícímu čtenáři předložil, a to pokud možno hned na první straně. Je to komplikovanější, říká se tomu SEO (speciální specialisté tomu říkají SEO optimalizace ;-)) a v podstatě jde o to, že máte tvořit kvalitní obsah, používat v něm klíčová slova, psát srozumitelně a odkazovat na jiné, aby oni odkazovali na vás. To všechno už jsem psal výše.

Nicméně klíčová slova v nadpisu článku, v mezinadpisech, v titulku stránky a v popisu stránky mají velký význam pro vyhledávač a jeho uživatele. Váš redakční systém by vás v tom měl podporovat, vy byste měli vymýšlet výstižné titulky s přiměřeným obsahem klíčových slov.

10. Zvolte si aspoň něco a hlavně se tím řiďte

Ještě bych asi přišel na pár rad, které jsem zkoušel já sám nebo jsme testovali v Liberixu (provozujeme více než deset webů). Ale to nejdůležitější je poměrně jednoduché: dělejte to cílevědomě (čtěte taky: Vědomý business – kniha a myšlenka, která mě oslovila). Pokud nebudete důslední, nebudete úspěšní. Pokud nevydáváte pravidelně články, nepřemýšlíte nad nadpisem, neuvádíte odkazy na jiné weby, nepřispíváte do diskuzí jinde (kde ve svém profilu uvedete odkaz na svůj web), spoléháte pouze na sílu své myšlenky a hledíte jen jedním směrem, asi úspěšní nebudete.

A pokud jo, napište o tom, mě to zajímá. 🙂

Díky, že jste si článek přečetli, budu rád, když ho budete sdílet v sociálních sítích a když se na můj web vrátíte. Doporučuju vám také Deník neziskovky. 😉

6 komentářů u „Další rady pro propagaci vašeho webu – nabídněte čtenářům něco navíc“

 1. Vlasto dobrý článek, dovolím si pár poznámek.

  Do hospody se chodí nejen na dobré pivo, ale u nás hlavně na pokec. Jsem poloviční Slovák a když jsme trávili týden v mé druhé domovině pod Belanskými Tatrami (Belianske je blbost, patří do chotára města Spišská Belá, není to Belia) s kamarádem a šli na pivo, tak jsme žasli. Slováci doplňovali alkohol a během těch 2 hodin se několikrát vyměnilo osazenstvo hospody, zatímco my jsme seděli u 3 piv a kecali. V naší kultuře je hospoda spíš místo setkávací a při správné partě je pivo druhořadé.
  Návštěvnosti lze vyjít vstříct aktivně propagací, ať již jako tady že s komentářem nechám odkaz, nebo mám odkaz v podpisu na fóru,…
  Když se podívám u sebe na nejnavštěvovanější články, tak jsou to ty, kde jsem se pozastavil nad rychlými půjčkami (1. článek, 2. článek), přestože nejčtenější kategorie je ta počítačnická.
  Zvolit správnou kombinaci kategorií a tagů. Nedávat jeden příspěvek do více kategorií.

 2. Díky za příspěvek. S tím setkáváním – ne že bych nesouhlasil, ale mně o kvalitu piva jde. Když bude špatné, tak ho pít nebudu, dám si nealko pivo, kofolu nebo budu chtít jít jinam. Ale chápu, že přednější je to setkání než to pivo. Bylo to spíš takové přirovnání. 🙂

  K tvému článku – máš v názvu, URL a popisu vhodná klíčová slova, článek je poměrně starý, takže to plní všechny předpoklady. Nedávat do více kategorií – možná to může hrát roli jako duplicitní obsah, jsem ale přesvědčený, že Googlebot s tím umí pracovat (pozná rubriky), můžeš mu napovědět pomocí sitemap. Jde navíc o vnitřní prolinkovanost webu, která je taky brána v potaz. Já naopak štítkuju a rubrikuju hodně. Funguje to k mé spokojenosti.

 3. Je to návod, jak vydělat na webu? Pak je velice dobrý (byť takových návodů je plno). Ale jestliže jde o vedení smysluplného webu, nesouhlasím. Především s bodem (8). Můj názor je:
  1. forma nesmí rušit od soustředění se na obsah, nic víc
  2. nechť si každý píše, o čem chce — z námětů čtenářů vzejde jen zřídka něco smysluplného (autoři komixů by mohli vyprávět)
  3. stručné vyjadřování a vhodná volba slov nejsou na škodu, ale bohové! nedělejme z SEO náboženství
  4. viditelné uvedení kontaktu především na technických webech znamená, že se autor dobrovolně stává neplacenou podporou mj. bandy pologramotných idiotů — opatrně!

 4. Na LinuxEXPRES nám svého času lidi chodili kvůli životopisu. Vydali jsme tam totiž kdysi šablonu pro OpenOffice.org a dobře si u Googlu „sedla“. Koncem listopadu pak všichni hledali obrázky čerta, což v článku „čertovské obrázky“ [myšleny karty] bohužel nenašli. Přemýšleli jsme, co s tím. Na nic jsme nepřišli. Ale když u nás lidi hledají „kindle recenze“, tak ji prostě necháme napsat, případně stávající článek trochu poladíme.

  Takže jsem asi úplně nezdůraznil to, že považuju za samozřejmé sledování statistik. Ty náměty hledám tam, chci prostě vykrýt uživatelské dotazy. O SEO jsem se zmínil, jen aby se neřeklo, dělám to už roky, kdy jsem tuto zkratku ještě neznal, takže z ní určitě náboženství nedělám – jen vycházím ze zkušeností.

  Poslední bod s kontaktem – asi jo, ale dá se to zvládat. Stačí odkázat na poradnu či fórum, děláme to tak na OpenOffice.cz. Není to nic hrozného. Navíc si nemyslím, že by naši/moji čtenáři byli idioti… 😉

 5. Já si to také nemyslel, dokud mi nezačaly chodit dost zvláštní e-maily. Resp. pravidelní čtenáři snad budou vesměs v pohodě, jenže u „populárnějších“ témat se přihrnou lidé přes vyhledávače a mezi nimi i tahle banda „pošly my na meil ten program X“.

  S tím SEO to chápu. Jsem trochu ovlivněný tím, že jsem se nějaký čas pohyboval mezi „profesionálními webdyzajnéry a kopyvrajtry“, kde se to jako náboženství pomalu bralo.

 6. Človek hľadá a narazi za niečo čo nim dokáže potriasť ako elektrina. Tak dik za tento web, tak si ho dam do zoznamu.

Komentáře nejsou povoleny.