Čím nahradit Skype? Hledám nástroj pro komunikaci

Skype rád nemám, ale používám ho. Má to několik důvodů, které jsou „externí“, tedy úplně je neovlivním. No a teď stojí Skype za nic, tak ho zkusím nahradit. Možná.

Jsem samozřejmě nadále fanouškem, uživatelem a ještě trochu i propagátorem open source, i když už to tak neprožívám, jako před lety. Takže v ideálním případě hledám opět nějakým open-source nástroj, ale nezbytné to není.

Skype měl donedávna verzi pro Linux označenou jako beta; před pár dny byla nahrazena plnohodnotnou verzí, přesněji řečeno, už to není beta. Pořád mám pocit, že Microsoft, který Skype koupil, mu moc nepomohl. Ale toto nemá být hejt. Nicméně dnešní konferenční hovor skončil málem vytuhnutím systému, dlouhému čekání jsem zabránil tím, že jsem tuhý Skype odstřelil.

Takže jo, poptám se, jde Skype něčím nahradit? Máte reálnou zkušenost nebo doporučení? A co že to potřebuji?

Snadná instalace, ovládání. Skype používáme pro komunikaci se zákazníky a zhruba 50 % z nich ho nepoužívá a možná 20 % vůbec nezná. Nebo ho zná jako slovo, ale nikdy ho nepoužívali. Potřebuji tedy, aby komunikační program dokázali stáhnout, přihlásit se do něj a používat ho, resp. použít ho i příště. Proto je dobré, aby šlo pro identifikaci použít nějaký existující účet (třeba u Googlu) nebo aby registrace byla velmi jednoduchá a neohrožovala osobní údaje klienta (takže třeba registrace přes Facebook je spíše nežádoucí).

Sdílení obrazovky. Toto je druhá klíčová funkce – potřebujeme si nasdílet obrazovku, ideálně i během konferenčního hovoru (to linuxová beta neuměla, současná verze Skypu už ano).

Proč nevyhovuje TeamViewer? Skoro vyhovuje, ale je to je jeden na jednoho, nikdy se mi nepodařilo rozjet zvuk, takže musíme ještě skypovat a neustále se mění verze, které jsou nekompatibilní. A pomíjím licenci, která nevyhovuje vůbec.

Telekonference jsou další důležitou funkcí – používáme je při poradách týmu. Tam je potřeba nízká latence, dobrá kvalita zvuku a stabilita. Ta asi především. Desetiminutové čekání na to, než se podaří všechny spojit je plýtvání časem. V případě Skypu dochází k nekompatibilitě mezi verzemi, hovor se vůbec nedaří spojit. Kvalita zvuku je podle nejslabšího, což je logické, ale rozdíly jsou na hranici použitelnosti.

Proč nevyhovuje Google Hangouts? Kdysi jsme zkoušeli, mělo to příliš dlouhou odezvu a vnucovalo to funkce jako např. publikování na YouTube. Možná tomu dáme ještě šanci.

[box title=“WordPress TIP“ type=“success“] Online kurz WordPressu pro úplné začátečníky: Jak ho ovládat, publikovat články, nahrávat fotky. [/box]

Více platforem. V první řadě to musí běžet i na Linuxu 🙂 Netrvám na mobilní verzi, ale určitě tam musí být desktopová trojka – Linux, Windows, Mac OS X.

Možná bude dobré spokojit se v případě klientů se Skypem, ale pro interní konference (porady) potřebujeme něco lepšího. Ještě mě napadlo využít nějaký VoIP klient a prostě klasicky volat – ale aplikace jsou nestabilní (nedávno jsem zkoušel Ekigu, která těžce zamrzla, a ještě cosi) a na hraní nemám čas.

Telegram je fajn, dnes jsme zkoušeli volání, ale zase neumí telekonference. 🙁

Takže otázka zní – znáte nějakou službu, která nestojí horentní sumy, je stabilní a just works? Díky za tipy.

9 komentářů u „Čím nahradit Skype? Hledám nástroj pro komunikaci“

 1. A co takhle rozjet webinařové prostředí, třeba BigBlueButton na vlastním serveru? Klientovi pošlete jen link do místnosti, je tam na jeden klik. A na konference týmu je to také vhodné.

  • Nad tím jsem kdysi chvilku uvažoval, ale chci provozovat jen nezbytné množství aplikací a tohle mezi ně nepatří. Tohle chci na jedno kliknutí. Takže kdo nabízí BBB za pár kaček? 🙂

 2. Nehledal bych nějaký nástroj nebo aplikaci, ale prostě webovou službu. Díky WebRTC požadované věci člověk zvládne s obyčejným prohlížečem na všech platformách. My ve firmě používáme Bluejeans, které funguje fakt pěkně a má vše z požadovaného. Jen je to služba zaměřená primárně na enterprise a není zdarma. Nabízí plno užitečných věcí navíc, třeba integraci s hardware pro video konference v meetingovkách, možnost připojit se přes telefonní hovor, což se hodí, když je člověk v terénu a nechce mít datový limit pryč po jenom meetingu. Dál možnost nahrávání, streamování. Není to open source, ale na Linuxu to funguje out of the box.
  Věřím, že takových služeb je celá řada, ale mám zkušenosti jenom s Bluejeans. Nicméně je dost dobře možné, že Skype bude nakonec to, co ti bude vyhovovat nejvíc. Na rozdíl od těchto konferenčních systémů to má přesah i do instant messagingu, i když ten je IMHO vedle nové vlny jako Telegram docela bídný.
  Já na konferenční hovory v práci používám Bluejeans, na IM a hlasové hovory potom primárně Telegram, proto u sebe využití pro Skype nevidím a naposledy to po mě chtěl před dvěma lety markeťák z Microsoftu a to jsme se nakonec domluvili, že zavoláme po telefonu.

 3. Zkoušel jsi Jitsi? Je open-source, můžeš mít vlastní instanci (což se hodí). Používali jsme ho s kolegy pro konference mezi Antverpami, Brnem a Prahou.

  Tvrdí, že umí i sdílení obrazovky, ale to jsem zatím nezkoušel.

  https://meet.jit.si/

  • meet.jit.si funguje bez problémů v chrome a firefoxu, pro sdílení obrazovky vyžaduje stažení doplňku, které sám nabidne. V odborné společnosti http://www.cschs.cz užíváme naprosto bez problémů hangouts. Zcela multiplatformní. Bigbluebutton není tak uživatelsky přívětivý, měli jsme jej před tím.

Komentáře nejsou povoleny.